Zdrowie to najważniejsza wartość. Zarówno ciało, jak i psychika potrzebują dbania o najważniejsze potrzeby. Obie te sfery przenikają się wzajemnie i silnie na siebie wpływają. Jakie są zależności między snem i aktywnością fizyczną, a zdrowiem psychicznym? Jak o siebie dbać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne?

Specyfika dzisiejszych czasów stanowi duże wyzwanie, jeśli chodzi o dbanie o swój dobrostan zdrowotny. Powszechność siedzącego trybu życia, tanie i łatwo dostępne wysokoprzetworzone jedzenie, nieustannie korzystanie z urządzeń elektronicznych i uznawany w wielu kręgach kult produktywności to tylko niektóre z czynników, które sprzyjają zachorowaniu na różnorodne schorzenia – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Warto mieć świadomość, że sfera fizyczna i psychiczna są ze sobą nierozerwalnie połączone. Przykładowo, zaburzenia hormonalne czy niedoczynność tarczycy mogą wywoływać objawy depresyjne. Z kolei zaburzenia psychiczne związane z bezsennością obniżają odporność i sprzyjają rozwojowi chorób wynikających z niezaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych organizmu.

Sen, a zdrowie psychiczne

Zdrowy sen to jeden z podstawowych czynników wpływających na zdrowie psychiczne. Zaburzenia w tej materii mogą bardzo szybko doprowadzić do nieprawidłowości emocjonalnych i zniekształceń w postrzeganiu świata. Szacuje się, że około 5% dorosłych osób żyjących na świecie w pewnym momencie cierpi na bezsenność. Utrudnia to wykonywanie codziennych zadań, zwiększa poziom stresu i obniża nastrój. W skrajnych przypadkach, osoby cierpiące na niedobór snu mogą odczuwać nadmierną wrażliwość na ból czy zaburzenia koordynacji ruchowej i nieprawidłowe ocenianie bodźców wizualnych. Funkcje poznawcze szwankują, a organizm staje się bardziej podatny na choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość i depresja.
Jak zadbać o sen, aby uniknąć uciążliwych zaburzeń?

  • W zdrowym ciele, zdrowy duch! Wpływ aktywności i snu na zdrowie psychiczneOdpowiednia higiena snu – regularne godziny kładzenia się do łóżka i wstawania, optymalna temperatura w pokoju i rezygnacja z ekranów na godzinę przed snem to podstawy, które ułatwiają uregulowanie funkcjonowania rytmu dobowego. Ważne jest też kupienie wygodnej poduszki, np. w sklepie https://abcsnu.pl/, dzięki której możliwe będzie wygodne ułożenie się w łóżku.
  • Redukcja stresu – ograniczenie stresorów w ciągu dnia ułatwia zrelaksowanie się i przyspiesza zasypianie.
  • Przyjemności – spędzenie wieczoru w przyjemny sposób, z dala od codziennych zmartwień to sprawdzony i skuteczny sposób na zniwelowanie kłopotów z zasypianiem, które mogą wynikać z gonitwy myśli spowodowanej nadmiernym napięciem.
  • Wyposażenie sypialni – aby łatwo zasypiać i nie budzić się w nocy, należy wyposażyć sypialnię we wszystkie niezbędne akcesoria. Szczególne znaczenie ma kupno wygodnego materaca dla osoby zmagającej się z bólem pleców. Zredukowanie dyskomfortu zmniejszy częstotliwość wybudzania się. Dowiedz się więcej na temat wyboru odpowiedniego materaca na stronie https://ortopedyczny-materac.pl/.

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Na zdrowie psychiczne wpływa także aktywność fizyczna. Regularny ruch na świeżym powietrzu znacznie zmniejsza ryzyko zaburzeń psychicznych i wpływa korzystnie na nastrój.

  • Okazja do skupienia myśli na konkretnych czynnościach – podczas uprawiania sportu konieczne jest skupienie się na swoim ciele. Konieczność analizowania ruchów, myślenia o rozluźnianiu i spinaniu mięśni, koncentracja na oddechu – wszystko to stanowi odskocznię od zamartwiania się. Dlatego ruch jest bardzo często polecany jako dodatek do terapii w leczeniu depresji czy zaburzeń lękowych.
  • Obniżenie poziomu stresu – aktywność fizyczna widocznie łagodzi stres. W szczególności dotyczy to ruchu na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. Zarówno joga w parku, jak i intensywny trening siatkówki, mogą skutecznie rozładować stres.
  • Okazja do odreagowania negatywnych emocji – sport to nieodłączny element dnia dla wszystkich osób, które zmagają się z silną złością. Wysiłek umożliwi pozbycie się negatywnych emocji i myśli w konstruktywny sposób – taki, którym nie szkodzimy sobie, ani innym.
  • Satysfakcja – dzięki satysfakcji związanej z nauką nowych umiejętności i osiąganiem kolejnych, wyznaczonych sobie celów, możliwe jest znaczne podniesienie samooceny. Dodatkowo, sport modeluje sylwetkę – korzyść ta jest przez to jeszcze bardziej wzmocniona.
  • Endorfiny – podczas ruchu wydzielane są endorfiny i serotonina. Nazywa się je hormonami szczęścia. Widocznie poprawiają nastrój i ogólne samopoczucie danego dnia.

Aktywność fizyczna wpływa też korzystnie na funkcje poznawcze. Do mózgu dopływają większe ilości krwi, a nowe komórki mózgowe są stymulowane do wzrostu dzięki poprawie funkcji neuronalnych. Dodatkowo, wzmacniane są też połączenia neuronalne. Osoby uprawiające systematycznie sport mogą poszczycić się dobrą pamięcią i zdolnością do sprawnego przetwarzania pozyskanych informacji. Aby możliwe było skorzystanie z tych dobroczynnych właściwości sportu, należy jednak dbać o systematyczność i balans. Choć ruch jest bardzo istotny, musi iść w parze z odpoczynkiem – najlepiej w sypialni wyposażonej w wysokiej jakości elementy z asortymentu renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl.

Kiedy warto o siebie zadbać i skorzystać z pomocy specjalisty?

Sen i sport to czynniki, które w istotnym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne. Jednak w przypadku poważnych symptomów niezbędne będzie udanie się po pomoc do specjalisty. Jeżeli jakikolwiek dyskomfort psychiczny uniemożliwia satysfakcjonujące realizowanie się w jakiejś sferze życia – nie warto czekać. Właśnie wtedy należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psychologa lub psychiatry. Terapia i farmakologia mogą zdziałać cuda! Z reguły wskazuje się, że niepokojące objawy powinny trwać dwa tygodnie – jest to maksymalny okres, który można bezpiecznie przeczekać bez konsultacji. Jednak nie warto czekać zbyt długo, aby nie doprowadzić do nadmiernej eskalacji problemu.

Przeczytaj także: