Wszyscy z pewnością widzimy, że telefon to rzecz, która towarzyszy nam dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nawet wtedy, gdy przygotowujemy się do snu, upewniamy się, że komórka jest tuż przy nas. Okazuje się jednak, że spanie z telefonem przy głowie nie jest dla nas dobre. Z czego to wynika? Dowiedz się więcej!

Jak wpływa na nas spanie z telefonem przy głowie?

Dla wielu z nas spanie z telefonem przy głowie to nawyk, który wykonujemy bez większego namysłu. Lubimy mieć urządzenie przy sobie, aby przed zaśnięciem po raz ostatni przejrzeć media społecznościowe czy sprawdzić pogodę. Wszyscy też korzystamy z aplikacji budzika, który ma za zadanie obudzić nas o poranku. Są osoby, które mają trudności z wybudzeniem się, dlatego kładą telefon jak najbliżej siebie, aby następnego dnia dobrze słyszeć dźwięk alarmu. Mimo że wydaje się, jakby było to dla nas duże ułatwienie, w rzeczywistości spanie w pobliżu telefonu może przynieść nam więcej szkody, niż pożytku. Przyczyna tkwi w tym, że nasz smartfon wytwarza niekorzystne dla naszego organizmu promieniowanie. Jeśli jesteśmy narażeni na jego działanie przez długi czas, może ono negatywnie wpłynąć na czynność bioelektryczną mózgu. Istnieje też szansa na to, że zaburzy ono prawidłowe działanie faz snu, które są nam potrzebne, abyśmy mogli w pełni się zregenerować. Co więcej, prowadzone są badania na temat tego, czy ten rodzaj promieniowania, który wywołują nie tylko telefony, ale inne urządzenia elektryczne, może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Tezy te są wciąż w fazie badań, jednak na wszelki wypadek warto nauczyć się odsuwać od siebie telefon na noc – to pomoże nam też w tym, aby ograniczyć korzystanie z niego, a z tym nasze wystawienie na niebieskie światło emitowane przez ekran.

Zwróćmy uwagę na to, że pozostawienie telefonu w naszym pobliżu podczas snu wiąże się też z innym zagrożeniem – możliwości powstania pożaru. Często robi się tak, że podłączamy na noc smartfon do ładowania, aby rano mieć pełną baterię. Pamiętajmy, że to wciąż elektroniczne urządzenie, które ma w sobie różne elementy, które mogą zepsuć się lub wywołać spięcie. Prawdopodobieństwo tego wzrasta właśnie wtedy, kiedy pozostawiamy komórkę włączoną do prądu na długi czas – w końcu może się przegrzać i doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych skutków. Zwłaszcza w przypadku, w którym telefon leży bezpośrednio pod naszą głową. Możemy też w ten sposób przyczynić się do powstania poważnych uszkodzeń, które uniemożliwią nam korzystanie z urządzenia, tak jak na przykład zepsucie baterii.

Co w przypadku niebieskiego światła?

Spanie z telefonemKwestia, która często jest poruszana w odniesieniu do telefonu, to niebieskie światło i wpływ, jaki ma ono na nasz wypoczynek. W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, co to właściwie za światło. To nic innego niż fale świetlne, które emitują diody LED, a więc też różne urządzenia elektroniczne, jak telewizor, komputer czy telefon. Miejmy jednak na uwadze, że niebieskie światło to coś, co występowało jeszcze przed pojawieniem się nowoczesnych technologii. Naturalnie występuje ono w promieniach słonecznych. Możemy z tego wywnioskować, że jego obecność daje sygnał naszemu organizmu, że obecnie panuje dzień. Wpływa to nasz rytm dobowy i sposób, w jaki funkcjonujemy, bowiem niebieskie światło powoduje, że wstrzymywana jest wytwarzanie melatoniny, która jest hormonem snu. Reguluje nasz zegar biologiczny i inne istotne procesy. Kiedy wieczorem korzystamy z telefonu, który jest źródłem tego światła, wtedy nasz organizm dostaje błędną informację, że wciąż jest dzień. To może doprowadzić do pojawienia się dezorientacji. Nasz mózg ma trudności z tym, co ma zrobić – przygotować się do odpoczynku czy też mobilizować się do działania? Taka sytuacja jest dla nas szczególnie niekorzystna.

Do czego może prowadzić korzystanie z telefonu przed snem?

Musimy uświadomić sobie, że nieodpowiednie korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło może wywołać poważne problemy ze snem. Mimo późnej pory wciąż nie będziemy czuli się zmęczeni, przez co nie będziemy umieli zasnąć. Na skutek tego nasz organizm nie otrzyma takiej ilości snu, jakiej potrzebuje. Będziemy ciągle czuli się osłabieni i pozbawieni sił. Co więcej, nawet wtedy, gdy uda nam się zasnąć, pojawia się duże ryzyko, że będziemy budzić się w ciągu nocy. Nasz sen będzie bardzo płytki i niespokojny, przez co nie będziemy mogli w pełni się zregenerować. Jeśli sytuacja będzie wyglądać tak przez długi czas, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, przez które nasze samopoczucie znacznie się pogorszy, a funkcjonowanie stanie się prawdziwym wyzwaniem. Konieczne będzie podjęcie kroków, które pozwolą nam zadbać o nasz wypoczynek.

Jak zadbać o higienę snu?

Jeśli zależy nam na tym, aby poprawić jakość naszego snu, powinniśmy zatroszczyć się o jego higienę. To zagadnienie, które obejmuje wiele aspektów. Jednym z nich będzie to, jak wygląda wieczorna rutyna. Z wcześniejszego doświadczenia spowodowanego narażeniem na niebieskie światło, wiemy, że to, co robimy przed snem, bezpośrednio oddziałuje na to, w jaki sposób śpimy. Z tego względu warto wykonywać takie czynności, które pomogą nam się zrelaksować, a nie dodatkowo rozbudzą. W tym wypadku wspaniale sprawdzi się czytanie książek – to świetna alternatywa dla patrzenia na ekran smartfona. Czytanie może też przyczynić się do tego, że wyciszymy nasz umysł i skutecznie się odprężymy jeszcze przed pójściem spać. Pamiętajmy o tym, że podstawowym elementem, o który należy zadbać w naszej sypialni, jest materac. Wygodna i prawidłowa powierzchnia snu to jeden z istotnych aspektów higieny naszego wypoczynku. Bez odpowiedniego podłoża ciężko będzie nam znaleźć dogodną pozycję i porządnie się wyspać. To dlatego należy szczególnie dopilnować, aby model, który wybierzemy, był dopasowany do naszego ciała. Wtedy będziemy mogli cieszyć się prawidłowym podparciem kręgosłupa i odciążeniem mięśni. Nie ma wątpliwości, że to znacząco wpłynie na nasz komfort – będziemy budzić się wypoczęci i pełni sił. Dzięki temu zaczniemy dzień niezwykle pozytywnie. Szybko zauważymy, że zrezygnowanie z użytkowania telefonu przed snem przyniesie nam wiele korzyści – wzrost produktywności i poprawa samopoczucia to rzeczy, które z pewnością przekonają nas do tego, że na czas snu warto odstawić komórkę na bok.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy zapewnić sobie komfortowy i jakościowy sen, musimy odstawić z jakichkolwiek rzeczy, które mogłyby nam w tym przeszkodzić. Jedną z nich jest telefon, który emituje niekorzystne fale, a korzystanie z niego przed zaśnięciem może zaburzać nasz wypoczynek. Postarajmy się zapomnieć o nim na noc i cieszmy się spokojnym snem!

Przeczytaj także: Zadbaj o komfort snu i postaw na materac 140×200! Oto ranking 9 produktów