Ile razy powtarzaliśmy sobie “teraz naprawdę się postaram” czy “zacznę od jutra”? Wielu z nas jest świadomych tego, że niektóre nawyki lub przyzwyczajenia wpływają w negatywny sposób na stan naszego zdrowia czy styl życia, jednak nie potrafimy z nimi zerwać. Jeśli dotychczasowe próby kończyły się fiaskiem i chcemy, aby było inaczej, to musimy się dokładnie zastanowić, co powinniśmy zrobić. Logiczne i racjonalne podejście to pierwszy krok do zmotywowania się, aby prowadzić zdrowy styl życia. Tylko, jak to zrobić?

Po pierwsze – w grupie raźniej!

Chcemy zacząć działać, ale nie wiemy, czy damy radę? Samodzielnie dość ciężko wytrwać w postawionych sobie postanowieniach, dlatego warto działać w grupie! Często wystarczy znaleźć przynajmniej jednego sprzymierzeńca, z którym będziemy się motywować poprzez wzajemne nakręcanie się do działania czy dzielenie bolączkami. To również świetny sposób, aby uzyskać radę od kogoś w podobnej sytuacji czy też podzielić się osiągnięciami. Możemy tutaj postawić na członka rodziny, przyjaciela lub grupę nieznanych osób, z którymi dopiero nawiążemy wyjątkową więź!

Po drugie – nie bój się prosić o pomoc

Jak zmotywować się do zdrowego stylu życia?Jeśli naszym celem jest zredukowanie masy ciała lub ogólna poprawa jakości naszego życia to pierwszy milowy krok za nami – w końcu jesteśmy świadomi i chętnie do podjęcia działania. Jednak wiele osób już na starcie wraca do starych nawyków i traci motywację, gdyż tak naprawdę nie wie, co robić. Zatem warto nie bać się prosić o pomoc innych, bardziej doświadczonych osób, gdyż czatem działanie na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Po trzecie – przygotuj się na zmiany

Jeśli chcemy, aby zapał do działania trwał nie kilka dni, a przez cały czas, to postawmy na odpowiednie przygotowanie oraz mentalnie nastawmy się na zmiany. Być może przybędzie nam więcej obowiązków, m.in. związanymi z regularną aktywnością fizyczną, jednak postarajmy się umieścić je tam, gdzie pojawiały się niezdrowe nawyki. Zaplanujmy również zawczasu posiłki w ciągu dnia, aby nie brakło nam składników. Natomiast, jeśli naszym celem jest zadbanie o zdrowy sen, to postawmy na wysokiej jakości materace miękkie. Oferta dostępna tutaj: https://sleepinghouse.pl/106-materace-miekkie

Po czwarte – połącz przyjemne z pożytecznym

Wielu z nas myśli, że zmiana trybu życia na zdrowy wiążą się przede wszystkim z restrykcyjną dietą i wycieńczający ćwiczeniami. Jak się okazuje, nie jest to do końca prawda. W zmotywowaniu się do zdrowego stylu życia należy uwzględnić również przyjemne czynniki, które korzystnie oddziałują na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Świetnym pomysłem jest tutaj wizyta w spa czy w salonie kosmetycznym, gdzie poddamy się relaksujące mu, ale także ujędrniającego masażu. Oprócz tego postawmy na pyszne i dodające energii koktajle owocowe lub warzywne!

Po piąte – zapisuj

Zdrowy styl życia to nie koniecznie gwałtowna zmiana dotychczasowego funkcjonowania. Równie dobrze możemy zacząć małymi kroczkami. Warto jednak uwzględnić tutaj zapisywanie każdego swojego osiągnięcia, spożywanych kalorii czy wykonanego treningu. Wiele osób uważa to za zbędne zobowiązanie, jednak jak się okazuje – metoda to pozwala na wypracowanie rutyny, dostrzeżenie swoich błędów, zwłaszcza żywieniowych oraz przekłada się na lepsze zaplanowanie całego dnia.

Po szóste – nie zniechęcaj się

Przełamanie swojej rutyny i prowadzenie zdrowego stylu życia może nas w pewnym momencie po prostu męczyć – w końcu dokładamy wszelkich starań, aby o niego zadbać i to na wiele sposobów. A co jeśli dopadnie nas nagła chęć rezygnacji i powrotu do starych nawyków? Musimy mieć przede wszystkim świadomość, że czasem potrzeba miesiąca, aby się przyzwyczaić do zmian. Aby nie tracić celu z oczu, możemy zaplanować swoją nagrodę, przez co motywacja z pewnością wzrośnie.

Po siódme – pomyśl o efekcie

Jeśli w naszej głowie pojawia się myśl o rezygnacji, to warto pomyśleć o efekcie. Prowadzenie zdrowego stylu życia dla każdego z nas ma inny cel, a może nim być redukcja wagi, poprawa nawyków żywieniowych czy poprawa stanu zdrowia. Postarajmy sobie w każdą niedzielę lub inny dzień tygodnia mówić – jeszcze tylko jeden tydzień, a być może przełoży się to na miesiące, kiedy to efekty będą widoczne. W końcu z każdą zmianą prędzej czy później wiążą się jakieś rezultaty!

Po ósme – planuj

Początki prowadzenia zdrowego stylu życia mogą być ciężkie. W zmotywowaniu się do działania pomóc nam może przygotowanie listy zadań do wykonania oraz listy zadań priorytetowych. Pierwsza część obejmuje to, co chcielibyśmy dzisiaj zrobić, a druga – to co bezwzględnie musimy. Warto jednak nie przeliczyć swoich umiejętności oraz dobrze oszacować, czy wskazane w ciągu dnia obowiązki jesteśmy w stanie realnie wykonać. W tym celu warto usiąść przed snem do stołu i zastanowić się, co mamy w planach na następny dzień, a następnie zapisać to – w kalendarzu, plenerze lub notesie.

Po dziewiąte – zacznij dziś, nie jutro

Chcemy zacząć zdrowo żyć, ale nie mamy kiedy? Przytłaczają nas codzienne obowiązki związane z życiem prywatnym i zawodowym? Nic dziwnego, że ciągle odkładamy wszystko na jutro, na poniedziałek lub na nowy miesiąc. W wielu przypadkach jest to tylko wymówka, gdyż tak naprawdę potrzebujemy tylko odpowiedniej motywacji do tego, aby m.in. zacząć się ruszać czy właściwie odżywiać. Zatem, czemu by nie zacząć już dziś? W końcu, co oprócz nas samych, stoi nam na przeszkodzie?

Przychodzi czas, kiedy swoje plany chcemy przekuć w działania, jednak brak nam motywacji. Stosując wyżej wymienione metody, z pewnością jesteśmy w stanie sobie rozpocząć zdrowy styl życia i to z głową, nie rzucając się na głęboką wodę!

Przeczytaj także: Zadbaj o komfort snu i postaw na materac 140×200! Oto ranking 9 produktów