Trudność w podejmowaniu decyzji może dotyczyć różnych sfer, w tym aranżacji wnętrz. Sytuacja, w której dwie rzeczy podobają nam się tak bardzo, że nie umiemy pomiędzy nimi wybrać, na pewno przydarzyła nam się choć raz. Na szczęście w przypadku wystroju nie musimy się tego obawiać – możemy po prostu połączyć ze sobą różne style!

Co daje łączenie stylów aranżacyjnych?

Nie można ukryć, że obecnym trendem jest minimalizm. Stawiamy na prostotę i przestronność, i jak najbardziej unikamy przesady. Może wydawać się, że łączenie stylów aranżacyjnych w takich okolicznościach nie jest dobrym pomysłem. Nic bardziej mylnego! Taki mariaż stylów przyniesie nam wiele korzyści. Po pierwsze, ta decyzja spodoba się szczególnie tym, którzy są kreatywni i mają doświadczenie w wystroju wnętrz. Spójne zespolenie całkowicie odmiennych stylów będzie bowiem nowym wyzwaniem, któremu sprostanie sprawi mnóstwo satysfakcji. Będzie to też dobra zabawa – możemy wykazać się innowacyjnością i wyobraźnią w łączeniu na pozór niepasujących do siebie elementów. Nie ma wątpliwości, że skomponowanie wnętrza w ten sposób sprawi, że stanie się ono naprawdę wyjątkowe. To kolejny atut, dla którego wiele osób wybiera połączenie stylów – możemy w ten sposób stworzyć niepowtarzalną i oryginalną przestrzeń. Unikniemy sytuacji, w której nasza sypialnia czy kuchnia do złudzenia przypomina tę z katalogów. Mamy szansę na to, aby zorganizować coś zupełnie naszego. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu nie musimy się ograniczać – możemy uwzględnić wszystko, co lubimy, bez konieczności rezygnowania z istotnych dla nas elementów. Ci, dla których dane kolory czy dekoracje są ważne, na pewno się z tego ucieszą. Będzie to też świetna okazja dla tych, którzy pragną podążać za trendami – w niejednoznacznym wnętrzu możemy uwzględnić różne nowości, dzięki czemu zawsze będziemy na czasie.

Jakie style połączyć?

Na pewno zgodzimy się z tym, że jest bardzo wiele różnych stylów aranżacyjnych. Od glamour po rustykalizm – nic dziwnego, że wybór między nimi może stanowić wyzwanie. Jeśli nie mamy pośród nich ulubionych, możemy zastanawiać się, które aranżacje najlepiej połączyć ze sobą. Podczas dokonywania wyboru warto pamiętać o kilku aspektach. Po pierwsze, tak jak w przypadku innych kwestii, tutaj umiar też jest ważny. Lepiej dać za mało, niż przesadzić. Miejmy to na uwadze, decydując się, ile stylów połączyć. Na dobry początek dwa w zupełności wystarczą. Upewnijmy się jednak, że posiadają one jakiś punkt wspólny. To bardzo ważne, jako że stanie się on elementem, który zespoli te na pozór odmienne kompozycje. Dzięki temu możemy uniknąć wrażenia nieładu i chaosu, które sprawiłyby, że nasze wnętrze stałoby się nieestetyczne i niechlujne. Połączenia, które na pewno nas nie zawiodą, to między innymi:

  • styl skandynawski i glamour,
  • styl rustykalny i prowansalski,
  • styl skandynawski i boho,
  • styl klasyczny i vintage.

Wspólna baza

Skuteczne łączenie stylów aranżacyjnych - jak to osiągnąć?Tak jak zostało wspomniane to wcześniej, między wybranymi przez nas stylami musi znaleźć się jakiś punkt wspólny. Nie jest jednak wymagane, aby było to coś wielkiego – w zupełności odpowiednia będzie na przykład wspólna paleta kolorów. Jeśli przyjrzymy się cechom charakterystycznym danych stylów, na pewno zauważymy, że niektóre z nich zawierają podobne barwy. Wykorzystajmy to! Biele, beże czy szarości sprawdzą się zarówno w minimalizmie, jak i stylu skandynawskim czy prowansalskim. Możemy wprowadzić tę samą bazę kolorów, a następnie postawić na różne dodatki, które będą do niej pasować. Bardziej intensywne odcienie znajdziemy za to między innymi w stylu retro lub glamour, w których wyraźne kolory wspaniale zgrają się z ekstrawaganckimi ozdobami. Warto również dopilnować, aby materiały, które kupujemy, pasowały do obu stylów. Jest to jak najbardziej możliwe – drewniane elementy znajdziemy zarówno w aranżacji rustykalnej, jak i skandynawskiej, za to meble wykonane z metalu możemy swobodnie postawić i w industrialnym, i nowoczesnym wnętrzu.

Zachowanie równowagi

Mimo że połączenie dwóch stylów daje wiele możliwości, wciąż są zasady, do których powinniśmy się stosować. Jest to konieczne w celu zachowania równowagi, dzięki której wystrój naszego wnętrza nie będzie zbyt przytłaczający. Zaleceniem, do którego warto się zastosować, to wybór przewodniego stylu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na czym mamy najbardziej się skupić. Łatwiej będzie nam też dobrać nie tylko główne elementy, ale i dodatki. Projektanci wnętrz zalecają, aby style łączyć w proporcji 80:20. Pierwszy styl będzie tym najważniejszym, drugi zaś wspaniale go dopełni. Takie rozróżnienie pomoże zapewnić nam złoty środek, za którego sprawą nasze pomieszczenie będzie prezentować się naprawdę dobrze.

Dopasowane dodatki

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. To powiedzenie odnosi się do każdego wystroju, nie tylko tego stworzonego za pomocą dwóch stylów. W tym wypadku musimy jednak jeszcze bardziej uważać na wykorzystywane przez nas dodatki. Trzeba dopilnować, że pasują do obu kompozycji. Nie bójmy się jednak eksperymentować – w minimalistycznym pomieszczeniu dekoracja typu glamour będzie strzałem w dziesiątkę, jako że doda oryginalności i nowego charakteru. Kupować ozdoby możemy bezpiecznie do stylów takich jak skandynawski czy rustykalny, jako że w tych obu wariacjach sprawdzą się naturalne elementy i nawiązania do przyrody. Pamiętajmy o tym, że są rzeczy, które należy uwzględnić niezależnie od tego, jaką wybraliśmy aranżację. W przypadku sypialni będzie to oczywiście materac. To najważniejsza rzecz, ponieważ to dzięki niej możemy odpocząć i swobodnie się wyspać. Urządzając sypialnię, możemy wspomóc się artykułem https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/179_urzadzasz-sypialnie-sprawdz-o-czym-musisz-pamietac. Miejmy jednak na uwadze, że dobór materaca wymaga od nas takiej samej uwagi. W celu znalezienia idealnego produktu odwiedźmy sprawdzone i zaufane strony tak jak na przykład https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200. Urządzasz sypialnię? Sprawdź, o czym musisz pamiętać! – Artykuł – Senna Materace

Łączenie stylów aranżacyjnych to wspaniały sposób na stworzenie ciekawego, oryginalnego wnętrza. Nie ma wątpliwości, że w takim pomieszczeniu nie dość, że nie będzie nudno, to jeszcze my będziemy czuli się tam komfortowo i przyjemnie.