Ból pleców to niezwykle poważny problem w naszym społeczeństwie. Wady postawy, choroby i zmiany degeneracyjne kręgosłupa mogą mieć bardzo różne podłoże. Jednak bez względu na przyczynę, zawsze są dotkliwe i wiążą się z obniżeniem komfortu funkcjonowania. Dla podniesienia jakości życia konieczne jest znalezienie skutecznych metod łagodzenia bólu i wzmacniania swoich pleców. Jednym z efektywnych rozwiązań jest pływanie! Dlaczego ta forma rekreacji może być zbawienna dla wszystkich osób zmagających się z problemami z kręgosłupem?
Stany chorobowe, których dolegliwości warto łagodzić nauką pływania
Pływanie może przynieść korzyści wielu osobom, które zmagają się z różnymi schorzeniami kręgosłupa. Jakie wady postawy i choroby stanowią podstawę dla zalecenia tego sportu jako jednej z form terapii mającej na celu złagodzenie bólu?
- Zwyrodnienia kręgosłupa — powstają w obrębie krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Wzmocnienie mięśni brzucha i poprawa ogólnej elastyczności mięśniowo-powięziowej może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie odczuwanego bólu.
- Dyskopatia — wiąże się z uszkodzeniem albo przemieszczeniem dysku międzykręgowego. Brak działania siły grawitacji zmniejsza znacznie nacisk na dyski.
- Spondyloza — jest poważną jednostką chorobową, w której następuje degeneracja kręgów. Pływanie może wzmocnić mięśnie przy zminimalizowaniu obciążenia samego kręgosłupa.
- Bóle mięśniowo-powięziowe — często są wynikiem przeciążenia, napięcia mięśniowego, nieprawidłowej postawy lub urazów, a także spędzania zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe i promieniować w stronę pośladków, nóg i rąk. Pływanie może wzmocnić mięśnie grzbietu, a także wpłynąć pozytywnie na poprawę postawy.
Pamiętaj o konsultacji z lekarzem!
Każda jednostka chorobowa, która wiąże się z bólem kręgosłupa, powinna być poważnie traktowana. Dlatego przed podjęciem regularnej aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań dotyczących danego rodzaju ruchu. Pływanie jest dyscypliną, która bardzo często jest zalecana osobom zmagającym się z chorobami w obrębie układu ruchu. Jednak istnieją sytuację, w których konieczne jest spersonalizowanie programu treningowego, a konkretnie czasu jego trwania, stylu pływania czy intensywności wykonywania ćwiczeń. Osobom, których schorzenia przybrały poważną formę, często zaleca się trenowanie pod okiem specjalisty, który wychwyci popełniane błędy i udzieli wskazówek zwiększających efektywność wykonywania ćwiczeń.
Jak pływanie wzmacnia plecy?
Pływanie jest dyscypliną, którą cenią zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci. Często zalecają tę formę ruchu swoim pacjentom w celu wzmocnienia mięśni pleców bez generowania nadmiernych obciążeń, które mogłyby pogorszyć stan danej osoby. Jak pływanie wpływa na kondycję ludzkiego organizmu? Przede wszystkim zwiększa elastyczność kręgosłupa. Różne style, takie jak kraul, styl motylkowy czy grzbietowy, wymagają różnorodnego ustawienia ciała. Z reguły zmniejsza to ogólną sztywność — ta korzyść jest szczególnie istotna dla osób w starszym wieku. Dodatkowo, podczas pływania znacznie zredukowane jest obciążenie stawów. Dzięki temu jest to doskonała aktywności dla wszystkich tych, którzy odczuwają dolegliwości bólowe zarówno w obrębie kręgosłupa, jak i kolan, bioder czy łokci.
Aby pływanie faktycznie wzmacniało plecy, należy pamiętać o wyborze odpowiednich stylów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb związanych z danym schorzeniem kręgosłupa. Dodatkowo konieczne jest wykonywanie wszystkich ćwiczeń z dbałością o prawidłową technikę. W przeciwnym razie pływanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto pamiętać, że wzmacnianie pleców powinno wiązać się z innymi czynnościami zmierzającymi do minimalizacji bólu. Mogą to być wizyty u fizjoterapeuty, zakup wygodnego fotela biurowego lub wybranie idealnego materaca do sypialni. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego spanie w odpowiednich warunkach jest tak ważne, przeczytaj artykuł na stronie https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/4_dlaczego-wybor-odpowiedniego-materaca-jest-tak-ważny.
Inne korzyści wynikające z pływania
Pływanie to nie tylko sport, który korzystnie wpływa na stan kręgosłupa. W jakich innych obszarach dyscyplina ta może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie?
- Kontrola masy ciała — systematyczne wizyty na pływalni umożliwiają spalanie kalorii i zgubienie nadmiaru kilogramów. Jest to aktywność często zalecana osobom. otyłym, ponieważ nie obciąża stawów.
- Poprawa funkcjonowania układu oddechowego — pływanie zwiększa pojemność płuc i wspiera efektywność oddychania. Czasem jest to aktywność polecana dla astmatyków.
- Wzmocnienie mięśni — podczas pływania wzmacniają się nie tylko mięśnie grzbietu, ale również nóg, brzucha, klatki piersiowej i ramion.
- Poprawa wydolności układu krążeniowo-oddechowego — regularne pływanie mimo nieobciążania stawów wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu poprawie ulega wydolność serca i układu krążenia, a także obniżenie ciśnienia.
Indywidualizacja form terapii kluczem do sukcesu!
Aby pływanie przyniosło oczekiwane efekty, powinno być połączone z innymi rodzajami terapii. Z reguły największa skuteczność wiąże się z połączeniem pływania z fizjoterapią. Korzystnym dodatkiem będzie też kupienie materaca dopasowanego do potrzeb użytkownika — na przykład jednego z tych dostępnych w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200.
Jeśli zmagasz się z bólem pleców, rozważ zapisanie się na pływalnię. Wcześniej jednak skonsultuj ten pomysł z lekarzem prowadzącym, aby uniknąć przykrych konsekwencji.