Na zużytym materacu nie śpi się dobrze. Nie jest to ani wygodne, ani zdrowe dla kręgosłupa. Dlatego dobrze jest regularnie wymieniać model na nowy.

Z jakich powodów materace zużywają się

Zużycie materaca następuje w wyniku jego użytkowania i jest to proces całkowicie normalny. Według specjalistów wymiana materaca powinna następować co około 7 lat. Szybkość i gwałtowność zużycia zależy jednak od różnych czynników. Przede wszystkim, wolniej zużywają się materace niższej jakości. Dlatego też warto zainwestować w produkt renomowanej marki, takiej jak Hilding. Materac będzie zużywał się pod wpływem nacisku jakie ciało użytkownika wywiera na podłoże. We wkładzie powstają wgniecenia, wgłębienia, które w końcu przestaną odkształcać się z powrotem. Materace zużywają się także z powodu sprężyn, które tracą na elastyczności i zbijania się materiału wypełniającego wkład. To jak szybko zużyje się dany model zależy od jego odporności. Co pół roku powinno się odwracać materac – nie tylko na drugą stronę, ale również o 180 stopni. Dzięki temu, żywotność materaca wydłuży się.

Przyczyną szybszego niż normalne zużycia może być również niedopasowanie do potrzeb użytkowników. Im większa waga osoby śpiącej na materacu tym większa powinna być twardość produktu. Jeśli materac będzie zbyt miękki, zużyje się znacznie szybciej niż powinien. Z tego też powodu nie będziemy odczuwać komfortu w czasie snu. Samo niedopasowanie polegać może również na tym, że śpimy na modelu, który nie daje nam wystarczającego podparcia. To może prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem, z uwagi na fakt, że spać będziemy w nieodpowiedniej pozycji.

Kiedy zmienić materac?

Oznaki zużycia materaca – jak je rozpoznać? Kiedy wymienić materac i gdzie kupić nowy materac w Głogowie?Jeśli zastanawiamy się kiedy zmienić materac, pamiętajmy, że podstawową przesłanką jest brak komfortu spania. Może być też tak, że budzimy się zmęczeni, obolali, ale nie potrafimy znaleźć konkretnej przyczyny. Jeżeli jest to wina materaca, są pewne oznaki, które pozwolą nam wskazać czy model nadaje się już do wymiany. Będą się one różnić w zależności od rodzaju materaca.

Wkład w modelach piankowych zaczyna się zbijać, specyficzne grudki wyczuwalne są pod palcami. Ponieważ uczucie zapadania się w materac jest coraz większe, utracone zostaje prawidłowe podparcie. Z tego powodu ani kręgosłup, ani mięśnie nie mogą w czasie snu zrelaksować się, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, spięciem mięśni, wadami postawy.

Nowy materac sprężynowy warto kupić gdy w starym sprężyny zaczynają hałasować, wbijać się w ciało, dając poczucie dyskomfortu a nawet ból. Co więcej, skrzypienie wkładu może stać się tak uciążliwe, że nie pozwoli nam zasnąć lub będzie nas systematycznie wybudzać.

Modele hybrydowe wykorzystują w swojej konstrukcji zarówno pianki jak i sprężyny, z tego też powodu wszystkie powyższe symptomy mogą wskazywać na to, że zmiana materaca jest potrzebna.

Warto też wspomnieć o innych czynnikach, które dotyczyć mogą wszystkich rodzajów wkładów. Zużyty materac wydzielać może nieprzyjemną woń, być zawilgocony lub zabrudzony w takim stopniu, że zwykłe czyszczenie już nie wystarczy. Jeśli te kwestie dotyczą wyłącznie pokrowca, możemy wymienić wyłącznie ten element. Wilgotny, źle wentylowany wkład może być przyczyną rozwoju drobnoustrojów, roztoczy, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Wymieniamy materace dziecięce, kiedy nasza pociecha wyrośnie z poprzedniego modelu. Ważne jest, aby dziecko nie spało na zbyt krótkim podłożu. Wtedy bowiem zacznie układać się na nim w nienaturalnych pozycjach.

O czym pamiętać przy zmianie materaca

Kupując nowy materac w Głogowie skorzystajmy z oferty jednego z renomowanych salonów. Możemy też zaoszczędzić czas i zrobić zakupy online – na stronach dostępne są czaty z konsultantami, który pomogą nam dobrać idealny model. Przy wyborze materaca dobrze jest postawić na markę, która znana jest z wysokiej jakości wykonania swoich produktów (na przykład Hilding).

Jest cały zestaw cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając materac. Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja wkładu. Materac taki jak Hilding Melody ma specjalne otwory, które poprawiają cyrkulację powietrza, dzięki czemu w środku nie gromadzi się wilgoć. Docenią to przede wszystkim astmatycy, alergicy wrażliwi na drobnoustroje i roztocza, osoby ze skórą atopową, która jest szczególnie delikatna. Nie bez znaczenia pozostaje podparcie jakie materac daje kręgosłupowi i mięśniom. Model taki jak Hilding Pasodoble, dzięki specjalnej konstrukcji ma 7 stref podparcia, doskonale dopasowanych do potrzeb poszczególnych partii ciała. W jego wkładzie znajdziemy między innymi włókno kokosowe – zwiększa ono twardość materaca, który jednocześnie pozostaje elastyczny i sprężysty. Zasada działania materaca jest następująca – tam gdzie w większym stopniu użytkownik naciska na podłoże, tam większe jest podparcie. Materac jest odporny na odkształcenia.

Kolejną cechą jest szerokość modelu. Przyjmuje się, że jeżeli śpimy sami, powinniśmy posiadać materac o szerokości minimum 70 cm. Odpowiednia szerokość dla pary to przynajmniej 140 centymetrów. Im szerszy materac tym większy komfort snu.

Wybierając dany produkt pamiętajmy, że kupując materac inwestujemy nie tylko w jakość snu, ale również w ogólne samopoczucie i nasze zdrowie. Higieniczny i efektywny sen ma kolosalny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.