Zużycie materaca to naturalny proces. Czasem następuje on jednak szybciej niż powinien.

Dlaczego materace się zużywają?

Gdyby zapytać eksperta jak szybko zużywa się standardowo użytkowany materac, powiedziałby nam, że około 7 lat. Po tym czasie, nawet najwyższej klasy produkt będzie potrzebował wymiany. Jest to proces całkowicie normalny, zużycie materaca jest naturalną konsekwencją jego używania. Wymiana materaca może jednak nastąpić wcześniej – jeśli na przykład będziemy mieli do czynienia z modelem wyraźnie niższej jakości. Warto więc zainwestować w produkt renomowanej marki, o ugruntowanej na rynku pozycji, takiej jak Hilding.

Dlaczego materace się zużywają? Przede wszystkim znaczenie ma tu nacisk użytkownika na podłoże. We wkładzie powstaną wgłębienia, wgniecenia, odkształcenia, w pewnym momencie materac przestanie wracać do pierwotnego kształtu. Zużycie materaca wynika także ze zużycia systemu sprężyn, które znajdują się we wkładzie. W miarę upływu czasu tracą one swoją sprężystość, elastyczność. Materiał wypełniający materac zaczyna się zbijać.

Szybkość zużycia materaca wynika z jego ogólnej odporności i wytrzymałości. Żeby przedłużyć jego życie warto co pół roku odwrócić go na drugą stronę oraz o 180 stopni. Częstym problemem jest niedopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli waga osoby śpiącej na materacu jest wyższa, materac powinien być twardy. Zbyt miękki zużyje się bowiem za szybko. Takie niedopasowanie będzie też skutkować brakiem komfortu w czasie snu. Może też zdarzyć się tak, że model, na którym śpimy nie daje nam odpowiedniego podparcia. Skutkiem tego mogą być problemy z kręgosłupem, wynikające z tego, iż w czasie snu układać się będziemy w nieprawidłowej pozycji.

Kiedy powinniśmy zmienić materac?

Materace z czasem ulegają zużyciu – kiedy należy je wymienić? Ile zapłacimy za nowy materac w Głogowie?Kiedy zmienić materac? Podstawową kwestią, która powinna nas nakłonić do zmiany jest brak komfortu spania. Często zdarza się tak, że nie potrafimy znaleźć konkretnej przyczyny bólu mięśni i kręgosłupa, ogólnego zmęczenia, niewyspania. Przyczyną może być niedopasowany, zużyty materac. Są pewne symptomy, które pozwolą nam określić, że potrzebny jest nowy materac. W zależności od rodzaju materaca będą one różne.

W przypadku modeli sprężynowych wymieniamy materace kiedy w starym sprężyny hałasują, wbijają się w ciało, sprawiają nam ból. Skrzypienie wkładu może nas nawet wybudzać ze snu lub utrudniać spanie partnerowi. W modelach piankowych wkład zaczyna się zbijać, a specyficzne grudki wyczuć można nawet pod palcami. Coraz bardziej też zapadamy się w materac, nie czujemy podparcia mięśni i kręgosłupa. Z tego powodu coraz częstsze są dolegliwości bólowe, spięcie mięśni, na dłuższą metę – wady postawy. W modelach hybrydowych, które w konstrukcji wykorzystują zarówno pianki jak i sprężyny, wszystkie te objawy mogą mieć miejsce i wskazywać na to, że potrzebna jest zmiana materaca.

Kolejną kwestią są estetyczne czynniki. Zużyty wkład nieprzyjemnie pachnie, może być zabrudzony w takim stopniu, że zwykłe czyszczenie nie pomoże, zdarzają się także zawilgocenia. Czasem wystarczy wymiana pokrowca. Jeśli jednak to faktycznie wkład jest zawilgocony, nie należy dłużej spać na takim produkcie. Wilgotny, źle wentylowany materac może być przyczyną rozwoju drobnoustrojów, roztoczy, pleśni.

Ostanim czynnikiem jest wzrost użytkownika. Warto mieć na uwadze, że w przypadku dzieci, materac powinien być dopasowany do ich zmieniającego się szybko wzrostu. Jeśli maluch śpi na zbyt krótkim podłożu, w krótkim czasie nabawi się wad postawy, ponieważ będzie się w nocy układać w nienaturalnych pozycjach.

O czym powinniśmy pamiętać zmieniając materac?

Jeśli kupujemy nowy materac w Głogowie, wybierzmy się do jednego z dobrych, renomowanych salonów, w których znajdziemy wyjątkowe marki. Dla własnej wygody możemy także skorzystać z zakupów online i zaoszczędzić przy tym czas. Nie obawiajmy nie – nawet na stronie internetowej skorzystamy a porady konsultanta, który pomoże nam znaleźć najlepszy dla nas model. Bierzmy pod uwagę marki, które słyną z wysokiej jakości produktów dla wymagających użytkowników.

Materac taki jak Hilding Melody kupimy już za 1429 złotych. Cechuje się on świetną wentylacją wkładu, znajdują się w nim specjalne otwory, które wpływają na cyrkulację powietrza. Dzięki temu, w środku nie gromadzi się wilgoć, nie powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Będzie to miało duże znaczenie dla astmatyków, alergików, osób o szczególnie wrażliwej skórze. Z kolei model Hilding Pasodoble (w cenie 1219 złotych) znakomicie podpiera różne partie ciała dzięki 7 strefom podparcia wynikającym z jego konstrukcji. We wkładzie materaca znajduje się włókno kokosowe, dzięki któremu twardość materaca jest podwyższona. Jednocześnie, nie traci on na elastyczności i sprężystości, dając wysoki komfort spania. Model dopasowuje się do nacisku – tam, gdzie nacisk jest większy, tam zwiększa się też podparcie. Materac jest odporny na odkształcenia i wraca do swojego pierwotnego kształtu. Istotna jest także szerokość modelu. Dla jednej osoby powinno to być co najmniej 70 cm, dla dwóch – 140 cm. Im jednak szerszy materac tym wyższy komfort snu.

Pamiętajmy o tym, że kupno dobrego materaca to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. A na tym nie warto oszczędzać.