Alergie są powszechnym problemem, dotykającym nawet 40% Polaków. Niestety objawy alergii nasilają się zwykle wieczorem i w nocy, co utrudnia spokojny sen. W sklepach stacjonarnych i internetowych można na szczęście znaleźć materace antyalergiczne.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Materac dla alergika wygląda z pozoru tak samo jak model standardowy, ponieważ ogólna konstrukcja tych dwóch rodzajów materacy nie różni się między sobą. Największe znaczenie mają materiały użyte przez producentów, ponieważ to właśnie od substancji we wkładzie materaca zależy, czy dany model jest standardowy, czy też ma działanie antyalergiczne. Należy podkreślić, że materace dla alergików nie powinny mieć w swoim składzie żadnych substancji naturalnych takich jak gryka, końskie włosie oraz wełna. Polecane są za to pianki termoelastyczne, wysokoelastyczne i oczywiście lateksowe. Wszystkie tego typu materiały są higieniczne, umożliwiają optymalny przepływ powietrza i sprawiają, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów alergii. Materace antyalergiczne zawierają także obniżoną ilość substancji sztucznych, chemikaliów, które mogłyby podrażniać osoby uczulone i wywoływać u nich takie symptomy jak kaszel, katar oraz problemy skórne lub oddechowe. Dodatkowo materac antyalergiczny zwykle ma specjalne nacięcia i profilowania we wkładzie, dzięki czemu tego typu model zapewnia optymalny poziom wentylacji. Dodatkowo w ten sposób nie ma obaw, że w środku materaca zaczną gromadzić się roztocza, bakterie, kurz i inne alergeny. Wśród materiałów przyjaznych dla alergików, można wyróżnić następujące:

 • tkaniny naturalne, które są hipoalergiczne i przebadane pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego – warto więc wybierać materace od renomowanych producentów takich jak Hilding, które posiadają wiele lat doświadczenia w branży materacy, a dodatkowo ich produkty mają atesty i certyfikaty,
 • pianki o wydłużonej świeżości oraz lateks syntetyczny – te materiały sprawdzają się zdecydowanie najlepiej w przypadku alergików,
 • pokrowce do materacy ze specjalnymi substancjami bakteriobójczymi, dzięki czemu grzyby, roztocza i bakterie nie namnażają się.

Materace dla alergików różnią się od tych standardowych przede wszystkim użytymi materiałami, a dodatkowo typem pokrowca, zastosowanymi technologiami.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Czym są materace antyalergiczne? Jak zbudowane są materace dla alergików? Jakie materace możemy kupić w Głogowie?Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika jest najlepszy, powinien wybrać jeden z trzech głównych rodzajów materacy antyalergicznych.

Pierwszym typem są materace piankowe, które są zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób z uczuleniami. Tego typu materace wyróżniają się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, dzięki czemu we wnętrzu nie dochodzi do gromadzenia się roztoczy, kurzu, bakterii oraz pleśni. Materace piankowe zapewniają więc wysoki poziom higieny, a także dbają o odpowiedni klimat i środowisko snu. Warto także wiedzieć o tym, że pianka ma otwartokomórkową budowę, dzięki czemu jest materiałem zapewniającym wysoki poziom wentylacji. Materace piankowe są także bardzo wygodne i odpowiednie dla osób z urazami kręgosłupa. Zdecydowanie najlepsze dla alergików są materace piankowe wysokoelastyczne i termoelastyczne.

Drugi rodzaj materacy antyalergicznych to modele lateksowe, które charakteryzują się wysokim poziomem higieny. Warto zaznaczyć, że dla alergików najlepiej wybierać materace wykonane z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. Oczywiście ten typ materacy nie jest odpowiedni dla osób z alergią na lateks, dlatego w tym wypadku lepiej wybrać materac piankowy. Lateks ma doskonałą elastyczność punktową, dopasowuje się do sylwetki i do krzywizn ciała. Dodatkowo ten materiał jest bardzo wytrzymały i ma właściwości bakteriobójcze i antyalergiczne. Materace lateksowe są także polecane osobom z przewlekłymi bólami kręgosłupa, dlatego też takie modele są odpowiedzią na problemy alergików, którym zależy na komforcie i wygodzie w trakcie snu.

Trzecim rodzajem materacy dla alergików są modele ze specjalnymi pokrowcami antybakteryjnymi. Warto wybierać pokrowce, które znacząco zmniejszają liczbę alergenów, a przede wszystkim kurzu i roztoczy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy pokrowiec można wyprać w 60 stopniach w pralce – w ten sposób z jego powierzchni znikają praktycznie wszystkie alergeny.

Jak wybrać materac dla alergika?

Osoby, które poszukują materaca dla alergików w Głogowie, mogą udać się do jednego ze sklepów stacjonarnych i przetestować różne modele. Warto także zwrócić na ofertę sklepów internetowych, ponieważ obecnie zakupy online są bezpieczniejsze, a także bardzo wygodne i komfortowe. Marka Hilding ma w swojej ofercie szeroki wybór materacy antyalergicznych – zarówno tych piankowych, jak i lateksowych. Warto wiedzieć o tym, że marka Hilding jest renomowanym producentem materacy, a modele firmy można znaleźć także w sklepach sieciowych, na przykład IKEA oraz Agata Meble.

Decydując się na zakup materaca antyalergicznego, należy zwrócić uwagę na następujące parametry modelu:

 • materiał, z którego materac został wykonany – polecane są modele piankowe i lateksowe,
 • pokrowiec, jego typ oraz możliwość prania pokrowca,
 • zastosowane rozwiązania i technologie, na przykład wkłady i profilowania, mata kokosowa działająca bakteriobójczo,
 • certyfikaty i atesty.

Polecanym modelem materaca jest Hilding Rumba, wykonany z pianki termoelastycznej, która jest odpowiednia dla alergików, a dodatkowo dopasowuje się do temperatury ciała użytkownika i zapewnia wyjątkową miękkość, a także wrażenie otulenia. Materac Hilding Rumba posiada następujące cechy:

 • produkt antyalergiczny, a wszystkie zastosowane materiały nie wywołują uczulenia,
 • produkt z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, który wskazuje na to, że materac jest bezpieczny dla zdrowia i nie wywołuje reakcji alergennych,
 • produkt z certyfikatem AEH, który świadczy o tym, że materac spełnił rygorystyczne wymagania szwajcarskiego instytutu i posiada wysoki poziom trwałości i higieny, odpowiedni klimat i jest ergonomiczny,
 • status produktu medycznego,
 • wkład materaca posiada specjalne nacięcia i profilowania, dzięki czemu zapewniony jest optymalny przepływ powietrza,
 • do wyboru jeden z pokrowców: Elips (elastyczny, miękki, łatwy w utrzymaniu czystości) lub Velur (hamuje tworzenie się pleśni, likwiduje pokarm roztoczy).

Wybierając materac dla alergika, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, z czego dany model został wykonany, jaki ma pokrowiec i czy zostały zastosowane jakieś nowoczesne technologie. Odpowiedni materac może pomóc alergikom w spokojnym śnie i regeneracji organizmu w nocy, ponieważ objawy uczulenia nie są nasilone.