Ciągły przyrost masy ciała może być bardzo frustrujący, zwłaszcza gdy nie wiemy, co go powoduje. Wpływa to negatywnie na nasze samopoczucie, stan zdrowia czy nawet pewność siebie. Dodatkowe kilogramy przeszkadzają nam głównie z uwagi na nieatrakcyjny wygląd. A jakie są najczęstsze przyczyny ich odkładania się?
Niezdrowa i nieodpowiednio zbilansowana dieta
Najczęstszy problem, który przyczynia się do dodatniego bilansu kalorycznego, a tym samym – przybierania na wadze. Wiąże się to ze stosowaniem diety, które skutkują efektem jo-jo. Oprócz tego, w dzisiejszych czasach jemy za dużo cukru, spożywanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Warto zatem zadbać najpierw od diety.
Prowadzenie siedzącego trybu życia
Siedzący tryb życia kojarzy nam się z pracą w biurze. Jednak najogólniej mówiąc, to również odpoczynek, oglądanie telewizji czy spędzanie czasu w sieci. Ograniczenie wysiłku fizycznego skutkuje zmniejszeniem wydatku energetycznego, a podjadanie w tym czasie – dodatnim bilansem kalorycznym. W ten sposób dodatkowe kilogramy z łatwością zaczynają odkładać się w naszym ciele.
Nierozpoznane problemy medyczne, czyli choroby
Do najczęstszych schorzeń przyczyniających się do nadwagi i otyłości przyczynia się zespół policystycznych jajników (PCOS), cukrzyca, zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy czy depresja. Ich wczesne wykrycie oraz leczenie pozwala zredukować wagę.
Zbyt mało snu
Sen jest niezbędny do właściwego funkcjonowania naszego organizmu oraz dobrego samopoczucia. W tym celu warto zapewnić sobie najlepsze warunki, w tym zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko, na które składa się m.in. materac oraz kołdra puchowa. Niewystarczająca ilość snu może spowodować spowolnienie metabolizmu oraz zwiększa łaknienie. W ten sposób doprowadza do tycia.
Życie w ciągłym stresie
Współcześnie najczęstszym problemem jest przewlekły stres. W negatywny sposób wpływa on na wiele aspektów zdrowotnych, w tym przyczynia się do przybierania na wadze. Wykazano, że wysoki poziom hormonu stresu, czyli kortyzol zwiększa głód oraz nasila pragnienie smacznych, wysokokalorycznych pokarmów. Co więcej, w sytuacjach stresowych mamy tendencję do podjadania, przez co spożywamy znacznie więcej kilokalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie.
Szybkie przybieranie na wadze może być dla nas niepokojące. Tak naprawdę przyczyn może być wiele, a zależą one przede wszystkim od stylu naszego życia. W przypadku nieuzasadnionego tycia najczęstszą przyczyną są nieleczone choroby.