Nie ma wątpliwości, że uprawianie sportu niesie ze sobą liczne korzyści. Jeśli wciąż nie wiemy, na jaką dyscyplinę się zdecydować, koniecznie powinniśmy pomyśleć o pływaniu. Sport ten będzie nie tylko świetną zabawą, ale i szansą na poprawę samopoczucia. Dowiedz się, co może dać nam pływanie! 

Dlaczego warto pływać? 

Pływanie to bardzo popularna dyscyplina, która od lat cieszy się dużą popularnością. Wiele osób już w młodym wieku uczy się, jak pływać. Zdobywa w ten sposób cenną umiejętność, dzięki której nie musi obawiać się utonięcia. Poza tym pływanie gwarantuje inne korzyści, o które warto zadbać już od najmłodszych lat. Powody, dla których warto pływać, to:

 • wzmocnienie ciała,
 • spalenie tkanki tłuszczowej,
 • wysmuklenie sylwetki,
 • wyrzeźbienie ciała,
 • poprawa samopoczucia,
 • lepsza praca układu sercowo-naczyniowego,
 • zmniejszenie ryzyka chorób serca,
 • zwiększenie pojemności płuc,
 • poprawa wydolności,
 • zredukowanie stresu,
 • poprawa jakości snu,
 • poprawa odporności,
 • poprawa koordynacji,
 • odprężenie.

Co nam daje pływanie?Wpływ na kręgosłup

Pływanie niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, lecz wpływ tej dyscypliny na kręgosłup to coś, co należy szczególnie wziąć pod uwagę. Przebywanie w wodzie umożliwia nam odciążenie kręgosłupa i mięśni. Dzięki temu znika z nich wszelkie napięcie, a nasze ciało może się w końcu zrelaksować. Jest to świetny sposób, aby dać kręgosłupowi trochę odpocząć. Poza tym pływanie powoduje, że mięśnie wokół kręgosłupa się wzmacniają. Poprawiamy ponadto ruchomość stawów i niwelujemy dolegliwości związane z tą częścią ciała. Spędzenie czasu w wodzie pozwoli nam pozbyć się jakiegokolwiek bólu, dlatego dyscyplina ta jest polecana osobom, które zmagają się z dyskomfortem ze strony kręgosłupa czy stawów. Kobiety w ciąży, seniorzy czy osoby prowadzące tryb siedzący na pewno docenią tę formę aktywności. Pływanie sprawdzi się również dla dzieci, ponieważ pomaga poprawić postawę ciała i korygować jej wady.

Najpopularniejsze style pływackie 

Zanim zaczniemy pływanie, warto zaznajomić się z najpopularniejszymi stylami, które powszechnie wykorzystuje się w tym sporcie. Decydując się na uprawianie tego sportu, na pewno spotkamy się z takimi stylami jak:

 • kraul,
 • pływanie na grzbiecie,
 • styl klasyczny, tzw. żabka,
 • styl motylkowy.

Miejmy na uwadze to, że każdy styl się od siebie różni i nie wszystkie mogą nam odpowiadać w stu procentach. Przykładowo, styl klasyczny może stanowić wyzwanie dla początkujących pływaków, ponieważ wymaga dobrej koordynacji. Pływanie na grzbiecie to zaś idealna opcja dla osób z bólem kręgosłupa, bowiem ta technika odciąża kręgosłup i wzmacnia mięśnie pleców.

Jak zacząć pływanie?

Dowiedzieliśmy się o zaletach, jakie posiada pływanie i teraz sami chcemy spróbować tej dyscypliny? Powinniśmy zacząć od zgromadzenia odpowiedniego sprzętu. Niezbędne będzie zakupienie stroju kąpielowego. Wybierzmy taki model, w którym będziemy czuli się komfortowo i który umożliwi nam swobodne poruszanie się. Kolejnym istotnym elementem są okularki. Pozwalają one na pływanie pod wodą bez obawy o uszkodzenie oczu, a do tego sprawią, że będziemy czuli się pewniej. Warto je posiadać, ponieważ inaczej ryzykujemy podrażnieniem oczu przez chlor. W wielu basenach wymogiem jest również czepek, pod którym chowamy nasze włosy. Dzięki temu niesforne kosmyki nie będą nam przeszkadzać i utrudniać pływanie. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z pływaniem, warto zapisać się na lekcje, na których nauczyciel nauczy nas utrzymywać się na wodzie i prawidłowo wykonywać dane style pływackie.

Jak inaczej zadbać o kręgosłup?

Pływanie to dyscyplina dobra szczególnie dla osób, które zmagają się z uciążliwym bólem kręgosłupa. Sprawdzi się zarówno dla tych, którzy cierpią na różne choroby bądź urazy, jak i dla tych, u których dyskomfort wywołuje siedzący tryb życia. Chcąc spotęgować pozytywne efekty, jakie daje nam ta praktyka, powinniśmy zadbać również o inne elementy w naszym życiu. Bez wątpienia niezbędne będzie zainwestowanie w dobry materac, na którym będziemy mogli się odprężyć. Odpowiednio dobrany model pomoże zapobiec wielu dolegliwościom, takich jak ból pleców czy karku. Co więcej, sprawi, że codziennie będziemy budzić się wypoczęci i zadowoleni, co z kolei przełoży się na nasze samopoczucie. Najlepszym wyborem będzie materac termoelastyczny. Wykorzystano w nim nowoczesną technologię, dzięki której pianka reaguje na ciepło wytwarzane przez nasze ciało i pod jego wpływem dostosowuje się do naszych naturalnych krzywizn. Kładąc się na taki materac po intensywnym treningu, z pewnością odczujemy wielką ulgę.

Niezależnie od tego, czy wybieramy pływanie żabką, kraulem czy na grzbiecie, bez wątpienia możemy spodziewać się licznych korzyści. Pływanie wpłynie pozytywnie na nasz kręgosłup, wysmukli sylwetkę, poprawi naszą wydolność, a do tego pomoże zredukować stres i polepszyć samopoczucie. Zdawszy sobie sprawę, ile zalet posiada ta dyscyplina, na pewno będziemy chcieli zacząć ją praktykować!