Spanie na zużytym materacu nie jest dobre dla naszego zdrowia. Może być przyczyną problemów z kręgosłupem, wad postawy. Dlatego warto wymienić model na nowy wtedy, kiedy zauważamy oznaki zużycia.
Dlaczego materace się zużywają?
Materace zużywają się i jest to zupełnie normalny cykl życia tego produktu. W wyniku używania ich, stopniowo tracą pierwotne właściwości, aż w końcu przestają nadawać się do spania. Pod wpływem nacisku jakie ciało użytkownika wywiera na podłoże, we wkładzie powstają wgniecenia, wgłębienia. Zużywają się też sprężyny, które z biegiem czasu stają się coraz mniej elastyczne. Zbija się wkład materaca, a dokładniej – materiał go wypełniający. Przyjętym przez ekspertów standardem jest wymiana materaca na nowy po okresie 7 lat. Może się jednak zdarzyć, że dany model zużyje się szybciej. Będzie to wynikać na przykład z niskiej jakości produktu. Z tego względu warto stawiać na renomowanych producentów takich jak Hilding. Nowy materac może być też potrzebny wcześniej, jeśli stary był nieodpowiednio dopasowany do potrzeb użytkowników. Znaczenie ma tu na przykład waga śpiącej na materacu osoby. Im jest ona wyższa, tym większa powinna być twardość produktu. Zbyt miękki produkt zużyje się znacznie szybciej niż powinien. Niedopasowanie do potrzeb polegać może również na tym, iż śpimy na modelu, który nie zapewnia nam odpowiedniego podparcia. W efekcie zaczniemy w czasie snu przybierać nieprawidłową pozycję, co będzie skutkować problemami z kręgosłupem.
Żeby zapobiec szybszemu zużyciu materaca warto go co pół roku odwracać – o 180 stopni oraz na drugą stronę. Dzięki temu wydłużymy żywotność produktu.
Kiedy należy zmienić materac?
Podstawowym problemem, którego pojawienie się oznacza, że potrzebna jest zmiana materaca jest brak komfortu spania. Kiedy budzimy się obolali, niewyspani mimo odpowiedniej długości snu, zastanówmy się czy problemem nie jest właśnie podłoże, na którym śpimy. Są symptomy, które pokazują kiedy wymienić materac. W zależności od modelu, na jakim śpimy, będą się one różnić.
Zużyty materac piankowy daje nam poczucie zapadania się we wkład. Pod palcami zaczynamy wyczuwać specyficzne grudki, zbitą piankę. Użytkownik traci odpowiednie podparcie, w związku z czym kręgosłup i mięśnie nie relaksują się w czasie snu, skutkuje to dolegliwościami bólowymi, spięciem mięśni, wadami postawy.
Wymieniamy materac sprężynowe, kiedy zaczynają w nich hałasować sprężyny. Mogą się też wbijać w ciało powodując ból i odgniecenia. Skrzypienie wkładu może być na tyle uciążliwe, że zacznie wybudzać ze snu nas samych, lub partnera.
Z kolei w modelach hybrydowych, w których wkładach znajdują się zarówno pianki jak i sprężyny tworzące konstrukcję materaca, występować mogą wszystkie powyższe oznaki zużycia produktu.
Materac zmienić należy także gdy poprzedni użytkownik z niego wyrośnie. Dzieci, które śpią na zbyt krótkim podłożu układają się w nienaturalnych pozycjach i w efekcie nabawić się mogą wad postawy.
Wszystkich rodzajów materacy dotyczą też czynniki, które nazwać można higienicznymi. Zużyty materac może wydzielać niemiłą woń. Znakiem, że należy go wymienić są też zabrudzenia, których nie da się usunąć w zwykłym procesie czyszczenia. Jeśli kwestia ta dotyczy wyłącznie pokrowca, można kupić tylko ten element. Problemem jest także zawilgocony wkład, które może być środowiskiem idealnym do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Zmieniając materac, pamiętaj o ważnych kwestiach
Wybierając materac powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, wybierając materac w Głogowie możemy udać się do jednego z renomowanych salonów lub też zrobić sprawnie zakupy online. W sklepach internetowych do dyspozycji mamy konsultantów online, którzy pomogą nam w doborze najlepszego modelu materaca.
Wybierając konkretny materac, weźmy pod uwagę istotne cechy, które sprawią, że nasz sen będzie wygodny. Niezwykle istotna jest prawidłowa wentylacja wkładu. Wśród dostępnych na rynku modeli jest między innymi materac Hilding Melody – ma on specjalne otwory, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci we wkładzie. Ta cecha jest szczególnie ważna dla astmatyków, alergików, osób borykających się z problemem skóry atopowej. Kolejną istotną cechą jest podparcie dla mięśni i kręgosłupa. W modelu Hilding Pasodoble innowacyjna konstrukcja zapewnia 7 stref podparcia, dopasowanych do potrzeb poszczególnych części ciała. W miejscach największego nacisku to podparcie jest największe. Materac jest odporny na odkształcenia, sprężysty, ale jednocześnie należy do modeli twardszych – wszystko dzięki włóknu kokosowemu znajdującemu się we wkładzie. Przy wyborze materaca kierujmy się także jego szerokością. Dla jednej osoby powinna ona wynosić minimum 70 centymetrów, aby sen był komfortowy, dla pary 0 140 centymetrów. Im jednak szerszy będzie materac tym bardziej komfortowy będzie nasz sen.
Wybór materaca to inwestycja w komfort i higienę snu. Nawet najlepszy model po pewnym czasie się zużyje i będzie wymagał wymiany. Warto o tym pamiętać i reagować już na pierwsze oznaki zużycia, zanim jeszcze pojawią się dolegliwości związane z nieprawidłową pozycją w czasie snu. Pamiętajmy o tym, że śpiąc nie możemy kontrolować tego w jaki sposób leżymy na podłożu. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby materac „zadbał” o nas w tym zakresie.