Dla większości z nas świat technologii jest czymś naturalnym. Poruszamy się po nim swobodnie i intuicyjnie. Szczególnie młodsze pokolenie dobrze sobie z tym radzi, ponieważ urodziło się w czasie, w którym Internet i technologia były powszechnie dostępne. Całkiem inaczej sytuacja wygląda u seniorów, którzy często mają problem z nawet najprostszymi rzeczami. Czy da się to zmienić? Jak wprowadzić seniora w świat technologii? 

Czym jest wykluczenie cyfrowe? 

Co wspólnego ma wykluczenie cyfrowe a seniorzy? Okazuje się, że naprawdę sporo. Wykluczenie cyfrowe to termin, który obrazuje podział, jaki wyodrębnił się między osobami z dostępem do technologii, a tymi, którzy go nie posiadają. Wykluczenie obejmuje różne przyczyny – brak dostępu do Internetu, słabe łącze czy brak umiejętności posługiwania się tą technologią. To właśnie ten ostatni powód najczęściej dotyczy seniorów.

Osoby starsze dorastały bez dostępu do Internetu, przez co obecnie ciężko im dostosować się do nowych okoliczności – w których technologie przejęły kontrolę nad tak wieloma aspektami naszego życia. Wykorzystujemy je, aby skomunikować się z innymi, poszukać informacji, kupić potrzebne rzeczy. Seniorzy, którzy nie umieją korzystać z Internetu, są pozbawieni tych możliwości. Często omija ich wiele ważnych wiadomości, a niektóre rzeczy muszą wykonywać tradycyjnymi sposobami, co zazwyczaj zabiera znacznie więcej czasu. Co więcej, mogą mieć trudność porozumieć się z młodszym pokoleniem, z którymi rozmowa nierzadko zawiera elementy nawiązujące do Internetu.

Mogłoby się wydawać, że świat technologii nigdy nie stanie otworem dla seniorów. Miejmy jednak na uwadze to, jak powszechne stały się nowoczesne rozwiązania – nawet starsze osoby nie mogą przed nimi uciec. Senior też może odnaleźć się w Internecie i korzystać z jego możliwości. Istotne jest, aby wyrażał taką chęć i miał kogoś, do którego mógłby zwrócić się o pomoc. Pamiętajmy, że nasze społeczeństwo starzeje się – wkrótce to seniorzy będą stanowić większość, również jeśli chodzi o korzystanie z Internetu. Nie pogłębiajmy wykluczenia – pozwólmy seniorom uczyć się użytkowania nowych technologii. Jako osoby młodsze możemy znacznie ułatwić im to zadanie.

Jak pomóc seniorowi w świecie technologii?

Jak wprowadzić seniora w świat technologii?Połączenie osoby starszej oraz nowoczesności wcale nie jest niemożliwe – coraz więcej z nich powszechnie korzysta ze smartfonów i jego udogodnień. Nie ma jednak wątpliwości, że ci seniorzy, którzy nie zdobyli jeszcze tych umiejętności, docenią naszą pomoc w tym zadaniu.

Nauka obsługi telefonu czy komputera może okazać się wspaniałą okazją do tego, by spędzić wspólnie czas. Jeśli nasza babcia bądź dziadek trudzą się z tym zagadnieniem, zaoferujmy im nasze wsparcie. Używanie Internetu, zwłaszcza, kiedy nie mieliśmy z nim zbytnio styczności, jest niezwykle trudne – samodzielne ogarnięcie tego tematu wydaje się wręcz niemożliwe.

Bądźmy cierpliwi – zacznijmy od podstaw i poprowadźmy naszych dziadków przez skomplikowany świat technologii. Na dobry początek warto założyć im email oraz zainstalować podstawowe aplikacje, które znacznie ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Nie zapomnijmy zapisać istotnych numerów, które będą mogli wybrać w razie potrzeby. Przejście ze standardowego telefonu na smartfon z pewnością będzie wymagało czasu, dlatego należy zacząć od małych kroków.

Pamiętajmy o tym, aby nie mówić jedynie o dobrych stronach Internetu, ale i o tych negatywnych. Przestrzeżmy naszych dziadków przed internetowymi oszustami, którzy szczególnie są narażeni na tego rodzaju przestępstwo. W końcu od dawna stosowana jest metoda “na wnuczka”, dzięki której oszuści wyłudzają duże sumy pieniędzy od starszych osób. Zwróćmy uwagę na istotną rolę haseł i zabezpieczeń, które mogą uchronić seniorów od tego rodzaju zdarzeń.

Dla tych seniorów, którzy nie mają kogo poprosić o pomoc, szansą na zdobycie danych umiejętności są lekcje nauki komputera bądź warsztaty, na których poznają niezbędne wiadomości. Warto zainteresować się działalnością miejscowego Klubu Seniora bądź Klubu Emerytów – w ramach takich organizacji często organizowane są różne wydarzenia. Z pewnością trafimy również na takie, które przybliżą korzystanie z technologii. Co więcej, nauka w ten sposób umożliwi podzielenie się z wątpliwościami z innymi osobami, które znajdują się w podobnej sytuacji.

Przydatne rozwiązania dla seniora 

Technologia powinna być dla każdego – również dla seniorów. Na szczęście, coraz częściej tworzone są rozwiązania przeznaczone też dla osób starszych. Pozwalają im na szybsze wykonywanie danych czynności oraz często stanowią wsparcie w niespodziewanych sytuacjach.

Jednym z takich produktów jest dostępny od lat  telefon dla seniorów. Wyróżnia się tym, że posiada on duże czcionkę oraz masywne klawisze, które umożliwiają korzystanie z niego nawet tym, którzy zmagają się ze słabym wzrokiem. Jest on intuicyjny i prosty w obsłudze – będzie najlepszym wyborem dla tych staruszków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z technologią. Nawet taki telefon pozwoli im na łatwiejsze skomunikowanie się z rodziną czy przyjaciółmi. Docenią to szczególnie osoby, które żyją same – możliwość szybkiego połączenia się z bliskimi spowoduje, że poczują się mniej samotnie.

Nowoczesne technologie pozwalają seniorom nie tylko być bardziej na czasie, ale i dbać o ich zdrowie. Mowa tu o teleopaskach lub smartwatchach, które dają szansę na regularne monitorowanie swojego ciśnienia czy funkcji życiowych. Będzie to miało duże znaczenie dla tych osób, które cierpią na problemy zdrowotne. Takie opcje pozwalają też połączyć się z bliskimi w szybki i prosty sposób.

Nie można zaprzeczyć, że seniorzy znacznie gorzej radzą sobie z nowymi technologiami. Trudno im sprostać nawet prostym zagadnieniom, ponieważ ten świat jest dla nich całkiem nowy. Możemy jednak to zmienić – jeśli naprawdę się postaramy, odnajdziemy wiele sposobów, dzięki którym wprowadzimy seniora to świata technologii. Na pewno zostanie to przez nich docenione!

Przeczytaj także: