Każdy z nas lubi ubierać czyste i pięknie pachnące ubrania, których zapach jest wyczuwalny przez cały dzień. Niekiedy jednak dochodzi do momentu, kiedy pranie wcale nie pachnie, a wręcz wydziela się z niego śmierdzący zapach, który sprawia nam dyskomfort. Przyczyn brzydko pachnącego prania może być naprawdę wiele, ale z większością z nich możemy sobie łatwo poradzić! Co zrobić, kiedy w bębnie pralki śmierdzi? Jakie mogą być przyczyny brzydkiego zapachu prania? Kiedy wyciągnąć pranie z pralki i jak je suszyć, aby pięknie pachniało i najważniejsze – jakich produktów do prania używać? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Dlaczego moje pranie nie pachnie?

Powodów, dlaczego Twoje pranie nie pachnie, może być kilka, ale najczęstszym jest to, że dodałeś do pralki dużo mniejszą ilość środków do prania, np. proszku czy płynu do płukania, niż powinieneś. Pamiętaj, że ilość tych detergentów uzależniona jest od liczby ubrań, które wkładasz do bębna. Pamiętaj, aby sprawdzić to na opakowaniu danego produktu, ponieważ producenci często podpowiadają swoim klientom, ile powinni użyć detergentu do takiej ilości ubrań.

Dlaczego moje pranie wydziela brzydki zapach?

Twoje pranie może śmierdzieć również z kilku powodów. Pierwszym z nich jest nieodpowiednie lub brak dbania o pralkę. Niewłaściwe suszenie prania również może być przyczyną pojawienia się stęchłego i brzydkiego zapachu. Jeśli użyjesz zbyt dużej ilości detergentów do prania, to również Twoje pranie może zacząć śmierdzieć, a nie bardziej pachnieć.

Jak sprawić, żeby pranie pięknie pachniało?Jak zadbać o pralkę, aby pranie pięknie pachniało?

W pralce odbywa się cały proces prania, a ubrania, ręczniki czy pościel, mają bardzo długi, częsty i intensywny czas przebywania we wnętrzu bębna. Jeśli pralka zacznie śmierdzieć, to gwarantujemy, że Twoje pranie również nie będzie pachniało zbyt świeżo i ładnie. Jak zadbać o pralkę? Tutaj chodzi przede wszystkim o wnętrze bębna oraz o szufladę na proszek do prania czy płyn do płukania. W zaniedbanej szufladzie może pojawić się nawet pleśń lub grzyb, a na bębnie rdza! Aby tego uniknąć, należy raz na jakiś czas użyć specjalnego płynu, tabletki lub kapsułki, które usuwają osad, resztki brudu i pozostałości detergentów ze środka pralki. To właśnie one odpowiedzialne są za wyczyszczenie pralki od środka, ale również za piękny zapach. Jeśli chodzi o szufladę na detergenty, to raz na kilka miesięcy warto ją wyjąć i porządnie umyć, aby mieć pewność, że jest czysta i nie powoduje brzydkiego zapachu Twoich ubrań.

Kiedy wyciągać pranie z pralki?

Zdarzają się sytuacje, kiedy po prostu zapomnimy wyciągnąć pranie z pralki od razu po zakończeniu prania, jednak nie jest to dobre ani dla naszych ubrań, ani dla samej pralki. Kiedy mokre pranie będzie leżeć kilka godzin w zamkniętej małej przestrzeni, jaką jest bęben pralki, może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach stęchlizny, co spowoduje, że po wysuszeniu również nie będzie ładnie pachnieć. Dopiero ponowne wypranie ubrań, pościeli czy ręczników może pozwolić na pozbycie się nieładnego zapachu, dlatego pamiętaj, aby gotowe pranie wyciągnąć od razu po zakończeniu cyklu prania. Jeśli jednak o tym zapominasz, to polecamy nastawić sobie budzik, wtedy kiedy pranie ma się planowo zakończyć. Wtedy będziesz mógł cieszyć się pięknym zapachem świeżego prania!

Jak suszyć pranie, aby pięknie pachniało?

Suszyć pranie można zarówno w domu, jak i na dworze, kiedy oczywiście pogoda na to pozwala. My szczególnie polecamy ten drugi sposób, ponieważ świeże powietrze sprawi, że ubrania będą jeszcze ładniej pachnieć! Jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z balkonu i to właśnie tam ustaw suszarkę z mokrym praniem. Taras będzie jeszcze lepszy, ponieważ jest zazwyczaj dużo większy niż balkon w bloku mieszkalnym. Jeśli jednak nie masz ani balkonu, ani tarasu, to koniecznie postaw suszarkę z mokrym praniem przy otwartym oknie i zamknij drzwi do tego pomieszczenia.

Jakich produktów do prania używać, aby pranie miało piękny zapach?

Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych produktów do prania. Które z nich są niezbędne w procesie prania, aby ubrania pięknie pachniały?

  • detergent do prania – możesz wybrać proszek, kapsułkę lub żel do prania i użyć tych detergentów zgodnie z opisem na opakowaniu. Pamiętaj, aby wybierać te produkty tylko dobrej jakości, ponieważ słabsze mogą nie dodawać Twojemu praniu aż tyle zapachu, ile byś chciał.
  • płyn do płukania – płynów do płukania prania również jest bardzo dużo, dlatego tutaj powinieneś kierować się główne swoim gustem. Pamiętaj, aby wlać płyn do odpowiedniej przegródki w szufladzie pralki!
  • perełki do prania – w ostatnich latach bardzo popularne stały się perełki do prania, czyli malutkie kuleczki, które przepięknie pachną. Możesz je kupić w drogeriach, supermarketach lub sklepach z artykułami domowymi. Wystarczy, że do każdego prania (do bębna) dodasz odpowiednią ilość kuleczek, a zarówno Twoje pranie, jak i pralka będą pięknie pachniały!
  • perfumy do prania – są bardzo podobne w zastosowaniu, co perełki do prania, tylko mają płynną formę. Jeśli chcesz uzyskać pięknie pachnące pranie, to wlej odpowiednią ilość perfum bezpośrednio do bębna pralki!

Wiemy, że robienie dużej ilości prania może być wyczerpujące, dlatego z całą pewnością należy Ci się odpoczynek! Dobry sen zapewni materac  Hilding Nevada, który jest produktem naturalnym i kieszeniowym. Oznacza to, że został wykonany z 7-strefowych sprężyn Multipocket oraz z dwóch rodzajów pianek. Pierwsza z nich to pianka HR Bio, a druga to naturalna pianka lateksowa. Takie połączenie sprawia, że powierzchnia należy do średnio twardych lub twardych materaców. Więcej o tym i innych modelach materacy marki Hilding dowiesz się, klikając w ten link: https://hilding.pl/. Serdecznie zapraszamy!