Wellness to koncepcja, która zdobywa na popularności nie tylko wśród dorosłych, ale również w świecie dzieci. Chodzi w niej o promowanie zdrowia w szerokim tego słowa znaczeniu – nie tylko fizycznego, ale także emocjonalnego, psychicznego i społecznego. Jednak w jakim celu i jak wprowadzać te idee w życie naszych pociech, aby mogły one wyrobić w sobie zdrowe nawki? W tym artykule poznasz kilka praktycznych wskazówek!

Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe

Czy wiedziałeś, że problem otyłości i niezdrowych nawyków żywieniowych rozpoczyna się już w dzieciństwie? Wynika to z tego, iż dzieci często kopiują nawyki swoich rodziców. Dlatego warto dawać im dobry przykład już od najmłodszych lat oraz pokazywać, jakie produkty są zdrowe i dlaczego warto je spożywać. Jednak zamiast samego podsuwania zdrowej żywności i wymuszania od dziecka, aby zjadło, to co dostało, należy uświadamiać je w tej kwestii. Pamiętajmy też o tym, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Zaproponuj swojemu maluchowi przykładowo wspólne gotowanie. Dzięki temu zrozumie on, skąd pochodzi jedzenie i jakie produkty są do niego potrzebne. Ponadto wspólne gotowanie to świetna okazja do integracji i po prostu spędzania razem czasu. Maluch z pewnością to doceni! Poza tym warto też ograniczać spożywane przez dziecko przekąski. Starajmy się unikać niezdrowych, mocno przetworzonych przekąsek, a także słodyczy i zastąpić je takimi alternatywami jak owoce i warzywa. Dbaj również o regularność posiłków. Stabilny rytm jedzenia może pomóc w zapobieganiu problemom z nadwagą i otyłością.

Promuj aktywność fizyczną

Wellness w dzieciństwie - jak wprowadzać zdrowe nawyki u dzieci?Wprowadzenie u dziecka zdrowych nawyków dotyczących aktywności fizycznej jest już nieco prostsze. Dzieci uwielbiają bowiem aktywną zabawę oraz ruch. Staraj się jednak być dla nich wzorem do naśladowania. Pokaż, że aktywność fizyczna to czysta przyjemność. Wybierajcie się na spacery, wycieczki rowerowe, uczestniczcie w rodzinnych grach i zabawach, które wymagają dodatkowego wysiłku. Możesz także zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe. Taniec, piłka nożna, pływanie – ważne jest to, aby dziecko znalazło coś dla siebie i uczestniczyło w zajęciach z przyjemnością. Możesz je też po prostu spytać, co chciałoby robić. Ponadto zachęcaj swoją pociechę do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli nie macie ogrodu, zorganizuj rodzinną wycieczkę. Wspólne wyprawy na świeżym powietrzu, w góry czy nad jezioro, promują zdrowy styl życia i są doskonałym sposobem na integrację rodziny, ale także wyrobienie w dziecku zdrowych nawyków.

Dbaj o zdrowie psychiczne

Zadbanie o zdrowie psychiczne dziecka często jest najtrudniejszą częścią rodzicielstwa. Nie należy jednak bagatelizować stanu emocjonalnego swojej pociechy, gdyż może to mieć ogromny wpływ na jej przyszłość. Przede wszystkim zachęcaj swoje dziecko do wyrażania uczuć i własnej opinii. Niech dziecko wie, że to w porządku mówić o swoich potrzebach, emocjach i obawach. Jeśli będzie ono z nami szczere, w razie takiej ewentualności będziemy mogli szybciej zareagować i rozwiązać jego problem. Poza tym ucz także empatii. Pokaż dziecku, że ważne jest zrozumienie, wsparcie, a także szacunek dla innych. Wytłumacz mu, iż warto być wzajemnie dla siebie dobrym. Jeśli będziemy wykazywać szacunek drugiej osobie, ona odwdzięczy nam się tym samym. Ponadto wpieraj rozwój pasji dziecka. Niezależnie od tego, czy jest to rysowanie, śpiewanie czy kolekcjonowanie, pasje pomagają w rozwijaniu zdrowego poczucia własnej wartości. Chwal talent dziecka do rysowania czy innych zainteresowań oraz mów mu, że jesteś z niego dumny. Dzięki temu nasza pociecha z pewnością będzie chciała dalej rozwijać swoje pasje.

Uczyń sen priorytetem

Sen jest bardzo ważną częścią życia, w szczególności dzieci. To kluczowy element dla prawidłowe rozwoju naszych pociech. Dlatego też warto zadbać o jakość snu dziecka w jak najlepszy sposób. Upewnij się, że ma ono odpowiednią ilość wypoczynku w zależności od jego wieku. Zadbaj także o stałe godziny snu, komfortowe środowisko oraz właściwą rutynę przed snem. Wyznacz konkretną porę, w której Twoje dziecko będzie wiedziało, że to najwyższy czas na sen. Nie „przeciągaj” też dziecka z myślą o tym, że później szybciej ono zaśnie. Niech zna ono pory swojego snu i się do nich stosuje. Wcześniej możesz jednak zadbać o odpowiednią rutynę wypoczynku. Zapewnij dziecku relaksującą kąpiel, zadbaj o jego bardziej spokojną aktywność, która pozwoli mu się wyciszyć. Możesz także przeczytać dziecku bajkę na dobranoc lub zaśpiewać kołysankę. Nie zapominaj jednak o właściwym wyposażeniu łóżka swojej pociechy. Być może materac Hilding Safety Smyk będzie tutaj idealnym rozwiązaniem. To pomoże w kształtowaniu zdrowych nawyków związanych z odpoczynkiem i regeneracją. Z kolei pod tym linkiem: www.hilding.pl znajdziesz więcej doskonałych produktów przeznaczonych do snu.

Uczyń wellness częścią codzienności

Zdrowe nawyki powinny stanowić integralną część każdego dnia, a nie jako coś nadzwyczajnego i chwilowego. Dlatego też warto powtarzać zdrowe rytuały codziennie i pozwolić dziecku przyzwyczaić się do tych zmian. Jeśli jednak wprowadzanie zdrowych nawyków idzie dosyć opornie, a Twoje dziecko niekoniecznie ej akceptuje, na początek możesz wdrażać nieduże rytuały, których Twój maluch nawet nie zauważy. Stopniowo podchodź do tematu i sugeruj kolejne zmiany, tłumacząc, dlaczego są one ważne. Staraj się je przedstawiać w przyjemny sposób, aby dziecko się do nich szybko nie zniechęciło. Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj szantażu czy gróźb. Odbiją się one wyłącznie na samopoczuciu Twojego dziecka i nie nauczy się one, dlaczego zdrowe nawyki są tak istotne. Gdy będziesz po prostu stopniowo wdrażał kolejne zmiany, ze spokojem przedstawiając je swojemu dziecku, z pewnością wellness stanie się częścią codzienności. Choć będzie się to wiązało z dużą dozą cierpliwości, w końcu uda Ci się wyrobić zdrowe nawyki w całej rodzinie. Poza tym dzieci najlepiej uczą się poprzez obserwację i doświadczenie. Bądź dla nich wzorem, proponuj codzienne spacery lub inną aktywność fizyczną. Razem przygotowujcie i spożywajcie zdrowe posiłki. Nie zapominaj również o codziennej rozmowie i wyrażaniu swoich uczuć. Dzięki temu z pewnością pogłębi się Wasza relacja, a dziecko nie będzie się obawiało okazywać własnych potrzeb i emocji. Staraj się być dla niego wyrozumiały i spokojnie podchodź do każdego nurtującego Was problemu.

Wellness w dzieciństwie to tak naprawdę inwestycja w przyszłość. Zdrowe nawyki kształtowane od najmłodszych lat mogą przynieść korzyści w dorosłym życiu. Warto więc dbać o holistyczne zdrowie naszych pociech, ucząc je dbałości o ciało, umysł i duszę oraz wprowadzając zdrowe nawyki do ich codzienności.