Seniorzy to wyjątkowa grupa ludzi w naszym społeczeństwie, która wyróżnia się określonymi potrzebami niezbędnymi do komfortowego codziennego życia. Są to między innymi mieszkanie na niskim piętrze w bloku lub obecność windy w miejscu zamieszkania, specjalny wózek do przewożenia zakupów czy doskonale dostosowany do potrzeb i preferencji osoby starszej materac. Ten ostatni element ma bardzo duży wpływ zarówno na jakość snu osób starszych, jak i ich zdrowie i funkcjonowanie. Jak dobór materaca wpływa na sen seniorów? Tego dowiesz się poniżej, dlatego jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie cechy powinien mieć idealny materac dla seniora?

Wybór materaca dla seniora jest bardzo istotny, ponieważ to dzięki temu starsza osoba będzie mogła doskonale się wysypiać i zadbać o swój komfort podczas kilkugodzinnego odpoczynku. Jakie cechy powinien mieć idealny materac dla seniora?

  • Odpowiednia wielkość – przechodzenie osób z wieku dorosłego do senioralnego charakteryzuje się zmianami w całym ciele. Dotyczy to także wzrostu oraz ciężaru ciała, dlatego tak istotne jest wybranie materaca o odpowiednich wymiarach. Naszym zdaniem nie powinniśmy rezygnować z łóżka krótszego niż 190 centymetry, ponieważ taka długość zapewni starszej osobie odpowiednią wygodę i zagwarantuje, że całkowicie zmieści się na materacu. Jeśli chodzi o szerokość łóżka, to tutaj jest kilka opcji. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę to, czy starsza osoba śpi sama, czy z partnerem. Jeśli senior odpoczywa w pojedynkę, to optymalną szerokością materaca będzie 100-120 centymetrów. Natomiast, kiedy w łóżku śpią dwie starsze osoby, to koniecznie trzeba kupić większy materac, który będzie miał co najmniej 140 centymetrów szerokości. Wielkość łóżka zależy także od stanu zdrowia osoby starszej, ponieważ kiedy mocno choruje i na co dzień nie wstaje z łóżka, to wszystkie pielęgnacyjne procesy wykonywane są właśnie na łóżku. Wtedy także lepiej postawić na szerszy materac, który będzie pozwalał na swobodne przewrócenie seniora na drugi bok czy zadbanie o jego higienę.
  • Jak dobór materaca wpływa na sen seniorów?Idealna twardość – twardości materaców są różne i można je podzielić na pięć kategorii oraz oznaczeń. Materace o twardości H1 są bardzo miękkie, H2 będą średnio miękkie, H3 średnio twarde, H4 twarde, a H5 będą wyróżniały się bardzo dużą twardością. Która z nich będzie idealna dla seniora? Przy wyborze należy uwzględnić przede wszystkim ciężar ciała osoby starszej, ponieważ każda twardość materaca odpowiada odpowiedniej wadze jego użytkownika. Jeśli seniora jest szczupły, a jego ciało nie waży więcej niż 60 kilogramów, to najlepszym wyborem będzie bardzo miękki materac z oznaczeniem H1, natomiast H2 będzie idealnym wyborem dla osoby o wadze między 40 a 80 kilogramów. Kolejne oznaczenie twardości, czyli H3 doskonale sprawdzi się w sypialniach seniorów, którzy ważą pomiędzy 60 a 100 kilogramów. Najtwardsze materace, czyli te z oznaczeniami H4 oraz H5 dedykowane są już dużo cięższym osobom, których waga przekracza 100 kilogramów. Przy wyborze idealnej twardości dla seniora należy uwzględnić także jego preferencje dotyczące tego aspektu. Pamiętaj, że to właśnie starsza osoba będzie korzystać z tego łóżka, więc musi być ono jak najlepiej do niej dopasowane.
  • Dolegliwości zdrowotne – przy wyborze odpowiedniego materaca dla seniora należy także pamiętać o specyficznych potrzebach tej grupy wiekowej. Dotyczą one przede wszystkim stanu zdrowia, ponieważ seniorzy cierpią na bardzo wiele różnych schorzeń i chorób. Przykładem są problemy z układem krążenia, kręgosłupem i stawami czy przewlekłe choroby związane z długotrwałym leżeniem w łóżku.
  • Higiena – materac dla seniora powinien być także łatwy w czyszczeniu, a zwłaszcza wtedy, kiedy starsza osoba spędza większość czasu w ciągu dnia w łóżku z powodu swojego stanu zdrowia.

Teraz już z całą pewnością wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując nowy materac dla osoby starszej!

Jak świetny dobór materaca może wpływać na sen seniora?

Dobór odpowiedniego materaca może mieć oczywiście bardzo znaczący wpływ na sen seniora. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że seniorzy często potrzebują lepszego wsparcia dla kręgosłupa, a związane jest to z naturalnymi zmianami w strukturze ciała. Jeśli materac będzie idealnie dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby starszej, to zapewni doskonałe podparcie na pleców, ale także całego ciała. Dzięki temu senior nie będzie odczuwał bólu kręgosłupa. Materac o właściwej dla osoby starszej twardości może przyczynić się do zmniejszenia nacisku na najbardziej wystające punkty w ciele, czyli na biodra i barki, co istotne jest zwłaszcza dla osób borykających się z problemami związanymi z odleżynami. Świetnie dobrany materac może także przyczynić się do ogólnej poprawy stanu zdrowia i tym samym snu. Komfortowy odpoczynek zapewni seniorowi regenerację organizmu i przygotuje go na nowy dzień.

Poznaj idealne materace dla seniora!

Materace SleepMed dedykowane są wielu grupom osób, które mają specyficzne wymagania, a jedną z nich są właśnie seniorzy. Produkty SleepMed wyróżniają się świetnymi materiałami, wspaniałą trwałością oraz gwarancją na kolejne kilkanaścia lat. Jakie dokładnie materace matki SleepMed będą doskonałym wyborem dla osoby starszej?

  • Materac SleepMed Comfort – model ten gwarantuje optymalne i anatomiczne dopasowanie do kształtu ciała, co sprawia, że starsza osoba doskonale na takim materacu wypocznie i się zregeneruje. Wykonany został z dwóch warstw pianki wysokoelastycznej VPPHR z technologią Airforce, która odpowiada za bardzo dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. To oznacza, że nie będzie się w nim zbierać niepotrzebna wilgoć. Model ten posiada także warstwę pianki termoelastycznej VitaRest, która charakteryzuje się dopasowaniem do sylwetki za pomocą ciepła ciała.
  • Materac SleepMed Hybrid Premium – nasza druga propozycja, która doskonale sprawdzi się w sypialni seniora, zbudowana została z 7-strefowego wkładu kieszeniowego, dwóch warstw pianki wysokoelastycznej VPPHR z technologią Airforce, która zapewnia idealny przepływ powietrza wewnątrz produktu oraz warstwy pianki termoelastycznej VitaRest. Po bokach materaca znajduje się pianka FlexiFoam także z technologią Airforce. Takie połączenie sprawia, że materac doskonale podpiera całe ciało w każdym punkcie, dając możliwość optymalnego odpoczynku.

Podsumowując, materac dla seniora powinien mieć odpowiednią twardość, długość oraz szerokość. Należy pamiętać także o szybkim i łatwym czyszczeniu jego powierzchni oraz wypełnieniu materaca, które jest niezwykle istotne. Jeśli nie jesteś pewny, jaki dokładnie model wybrać, to zainspiruj się naszymi propozycjami. Nie czekaj i już odmień jakość snu osoby starszej z Twojego otoczenia!

Jak dobór materaca wpływa na sen seniorów?
SleepMed Supreme, Materac SleepMed Hybrid Premium to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.