Obecnie zmagamy się z licznymi problemami związanymi zarówno z życiem zawodowym, jak i osobistym. Mogą one w różny sposób oddziaływać na naszą codzienność, w tym przyczyniać się do pogorszenia jakości i długości wypoczynku. Jest to działanie niepożądane, które w negatywny sposób wpływa na funkcjonowanie człowieka. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o zdrowy sen. A czym on jest? 

Czym jest zdrowy sen? 

Zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się pełni energii, wypoczęci oraz mamy dobry humor. Jednak, dlaczego powinniśmy zwrócić tak dużą uwagę na zdrowy sen? Jak się okazuje, odpowiednia dawka przespanych godzin to najlepsze lekarstwo na stres. Nie da się również zaprzeczyć, że w czasie snu nasz organizm może się zregenerować, a wszelkie procesy biologiczne są usprawnianie. Oznacza to, że oddziałuje on m.in. na metabolizm, odporność czy pamięć. Niezaprzeczalnie wspomaga również pracę układu krwionośnego, nerwowego oraz pokarmowego. Niestety, aby było to możliwe, to musimy spełnić kilka warunków.

Jak na co dzień dbać o zdrowy sen? 

Czym jest zdrowy sen?O sen trzeba odpowiednio zadbać. Może nam w tym pomóc zbiór zasad, norm i zachowań, które poprzez wdrożenie w swoje życie w sposób regularny, są w stanie poprawić jego jakość czy długość. Mowa tutaj o zasadach higieny snu. Uwzględnia ona takie kwestie, jak:

  • spożywanie lekkostrawnej kolacji przynajmniej trzy godziny przed sen,
  • zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia,
  • unikanie kawy, alkoholu czy papierosów w godzinach wieczornych,
  • zrelaksowanie się przed pójściem spać,
  • podniesienie poziomu aktywności fizycznej.

Sypialnia i łóżko a zdrowy sen

Zasady higieny snu uwzględniają także miejsce, w którym wypoczywamy. Najlepiej stworzyć schludne, w stonowanych kolorach wnętrze, to korzystnie będzie oddziaływać na nasz sen. Tym miejscem jest sypialnia. Nie zapominajmy jednak, że najważniejszą funkcję pełni tutaj komfortowe łóżko, które składa się z kilku elementów, w tym poduszki, kołdry czy stelaża. Jednak na największą uwagę zasługuje materac do spania. Jest to wyjątkowy produkt, który poprzez idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, jest w stanie stabilizować kręgosłup oraz całe ciało. Oprócz tego wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi czy wyjątkowym komfortem, przez co korzystnie wpływa na zdrowy sen.

Z każdym dniem coraz bardziej rośnie nasza świadomość odnośnie do zdrowego wypoczynku. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż wpływa na właściwe funkcjonowanie umysłu oraz całego ciała. Z uwagi na to, warto zadbać o wygodne miejsce do spania, a także zmienić niektóre nawyki w ciągu dnia.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: