Powszechnie powielanym stereotypem jest to, iż sypialnia służy jedynie miejscem do spania. Oczywiście, w niej znajduje się komfortowe łóżko odpowiadające za zdrowy sen, jednak to nie wszystko! Coraz częściej decydujemy się na nadanie temu pomieszczeniu funkcjonalności, a jest to możliwe poprzez utworzenie dwóch dodatkowych stref, w których możemy pracować i zrelaksować się. 

Podstawowe zasady urządzania miejsca do pracy w sypialni

Sypialnie można zaaranżować w taki sposób, aby wydzielić dostatecznie dużo miejsca na trzy równe strefy, w tym strefę do pracy. Powinna ona gwarantować wygodę oraz obejmować wszystkie niezbędne nam kwestie, takie jak biurko, fotel czy dodatkowy regał – nawet kosztem wielkości łóżka czy zmienieniem rozstawienia mebli. Decydując się na dodatki czy meble, warto rozważyć jedną z dwóch opcji. Pierwsza z nich mówi o tym, że wszystko ma być spójne – zarówno pod kątem kolorystycznym, jak i rodzaju materiału, z którego zostały wykonane meble. Natomiast, jeśli chcemy sobie zaszaleć, to powinniśmy rozważyć widoczny rozdział, np. za pomocą parawanu. W ten sposób urządzona przez nas przestrzeń nie będzie zakłócać zdrowego wypoczynku, nawet jeśli postawimy na życie barwy! Aby praca była efektywna, należy przede wszystkim postawić na ergonomiczne biurko i fotel. Nie zapominajmy także o prawidłowym ustawieniu monitora oraz postawie w czasie wykonywanych obowiązków. W ten sposób z pewnością zapobiegniemy nadmiernemu zmęczeniu oraz ewentualnym bóle kręgosłupa. Oprócz tego nie zapominajmy o akcesoriach, które mogą nam ułatwić pracę – w tym tablicę korkową, duży kalendarz czy lampkę, która rzuca dyskretne światło wyłącznie na biurko!

Odpoczynek w sypialni, czyli strefa relaksu

Nie samą pracą człowiek żyje, z uwagi na co w końcu przychodzi czas na upragniony odpoczynek i relaks. W natłoku codziennych obowiązków i ciągłej gonitwy warto mieć miejsce, w którym możemy, choć na chwilkę zatrzymać się i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Taką właśnie funkcję może pełnić strefa relaksu w sypialni. Jest to miejsce, które nie obejdzie się bez dużej ilości światła dziennego lub zastosowanie oświetlenia o ciepłej barwie. Unikajmy tutaj przepychu, stawiając tym samym na porządek i minimalizm. To miejsce ma pomóc nam się zrelaksować, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, zatem powinno składać się z przedmiotów, które mogą w tym pomóc. W pierwszej kolejności warto uwzględnić wygodny fotel lub małą sofę – w zależności od metrażu sypialni. Wyposażymy ja w liczne, miękkie poduszki i koce, które będą nas ogrzać w chłodne wieczory. Oprócz tego warto postawić na ciepły dywan oraz, np. półkę na książki, stół do rysowania czy inne meble umożliwiające nam realizowanie swoich zainteresowań. W ten sposób jesteśmy w stanie odpocząć pod każdym względem, a tym samym możemy szybciej zasnąć.

Sypialnia to nie tylko łóżko!Sypialnia jako miejsce wypoczynku

Strefa wypoczynkowa to nic innego, jak miejsce, w którym znajduje się łóżko, szafki nocne oraz często, wbrew wielu sugestiom – mały dywan. Jego rolą w tym przypadku jest zapewnienie komfortu termicznego naszym stopą zaraz przed lub po położeniu się do łóżka. Oprócz tego coraz chętniej wykorzystujemy świece i zapachy różnego rodzaju, które zawierają różnego rodzaju olejki eteryczne, działające w relaksujący sposób na ciało. W ten sposób ułatwiają zasypianie, a także mogą poprawić jakość snu. Jednak, co tak naprawdę jest najważniejsze?

Nie zapominajmy o łóżku!

Oczywiście niezależnie od tego, co umieścimy w sypialni, nadal jej główną funkcją będzie zapewnianie nam zdrowego i komfortowego wypoczynku. Nie byłoby to możliwe bez łóżka, które może nie jest jedynym elementem w tym pomieszczeniu, ale zdecydowanie najważniejszym. Na współczesnym rynku możemy zdecydować się na różnego rodzaju modele, w tym tapicerowane, metalowe czy drewniane, które dodatkowo podkreślają styl wnętrza. Warto również postawić na wygodny i miękki zagłówek. Świetnie sprawdzi się on, kiedy w pozycji siedzącej chcielibyśmy poczytać książkę w łóżku lub oglądać telewizję. Jednak to nie wszystko! Aby skomponować wygodne łóżko, należy zwrócić szczególną uwagę a stelaż. Jest to praktycznie niewidoczna konstrukcja składająca się z listewek i ramy – najczęściej w wersji drewnianej. Zapewnia on wsparcie oraz znacząco wpływa na żywotność materaca. Oprócz tego nie zapominajmy o kołdrze, która wspiera głowę, kręgosłup szyjny i barki! Do komfortowego wypoczynku przyda nam się także przyjemnie otulająca ciało kołdra, zapewniająca jednocześnie komfort termiczny.

Główny element każdej sypialni – materac do spania

Każde łóżko składa się z kilku podstawowych akcesoriów sypialnianych, jednak za najważniejszy jego element uważa się materac do spania (https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200). Jest to specjalnie stworzony produkt, który ma na celu zapewnienie nam zdrowego i kompotowego wypoczynku. Wynika to z możliwości idealnego dopasowania się do anatomicznego kształtu ciała użytkownika. W ten sposób wspomaga regenerację mięśni oraz znacząco redukuje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na:

  • materace piankowe, które wykorzystują m.in. piankę wysokoelastyczną, teoretyczną czy lateksową, nadaje podłożu wyjątkowych cech, a ponadto są lekkie i miękkie,
  • materace sprężynowe, które mają wewnątrz sprężyny kieszeniowe, przez co są w stanie redukować drgania oraz zapewniają wysoką elastyczność punktową,
  • materace hybrydowe, które łączą w sobie piankę i sprężyny, przez co wyróżniają się najlepszymi właściwościami obu tych modeli,
  • materace naturalne, które są w pełni biodegradowalne oraz wykorzystują naturalne oleje, tym samym zwiększając antyalergiczność i komfort snu,
  • materace nawierzchniowe, które stanowią cienką matę umożliwiająca dopasowanie twardości podłoża do aktualnych preferencji użytkownika.

Czasem w domu nie ma miejsca na osobne pomieszczenie do pracy czy relaksu, a najlepiej funkcję tę może spełnić sypialnia. Wynika to ze spokojnej atmosfery, którą wprowadza, przez co efektywnie wpływa na naszą wydajność, a także dodatkowo odpręża. Pamiętajmy jednak, że żadne wprowadzone tutaj przedmioty nie mogą zakłócać spokojnego snu.

Przeczytaj także: