Zbliża się wrzesień, a to dla wielu rodziców oznacza szykowanie dziecka na nowy rok szkolny. Kwestia ta obejmuje wiele istotnych elementów, do których zalicza się wyprawka szkolna. Jest to zestaw akcesoriów oraz przyborów szkolnych, które są niezbędne dla każdemu uczniowi. Co prawda nieco różni się w zależności od tego, czy nasze dziecko idzie do klasy 1-3, czy może rozpoczyna szkołę średnią. Jednak mimo to wiele przedmiotów pokrywa się. A co powinniśmy mieć na uwadze? Oto najważniejsze elementy!

Na czym polega przygotowanie dziecka do szkoły?

Nie ma co ukrywać – szkoła to dla dziecka nowy etap w rozwoju. Tak jest zarówno w pójścia naszej pociechy do podstawówki, jak i szkoły średniej. Przygotowanie obejmuje początkowo pozytywne nastawienie dziecka na nowy rok szkolny. W tej sytuacji najlepiej dużo rozmawiać z dzieckiem o jego oczekiwaniach czy obawach. Warto także opowiedzieć o własnych doświadczeniach – pozytywnych oraz negatywnych. Nie zatajając prawdy, możemy zapobiec powielaniu własnych błędów, a także będziemy wiedzieć, że nasza pociecha jest odpowiednio przygotowana pod kątem psychicznym. Warto także zastanowić się nad wspólną wycieczką do szkoły. W ten sposób dziecko zaznajomi się z nieznanym dotąd terenem, przez co rozpoczęcie roku nie będzie obfitowało w tak duży stres. Świetnym pomysłem jest udział w drzwiach otwartych, które pomogą w adaptacji. A jak to wygląda pod kątem zakupów? Oto lista najważniejszych rzeczy, które powinny wchodzić w skład wyprawki szkolnej!

Po pierwsze – plecak lub tornister

Z czego składa się wyprawka szkolna dla dzieckaDobry plecak lub tornister to podstawowy element. Warto mu poświęcić sporo uwagi, gdyż ma on pomieścić wszystkie niezbędne na dany dzień przy przybory, zeszyty oraz książki. Stawiamy tutaj na ergonomiczne modele, które zwiększają komfort użytkowania. Mają one m.in. szerokie i regulowane szelki, pasek piersiowy, a nawet kółka do ciągnięcia po chodniku. Pamiętajmy także, aby razem z dzieckiem ustalić jego kolor czy motyw.

Po drugie – piórnik i przybory do pisania

Na rynku znajdziemy wiele różnych piórników. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy uwzględnić, jest to, czy kupujemy model z całym wyposażeniem, czy też bez. Ma to swoje wady i zalety. Ważne, aby zawierał długopisy (niebieski i czarny), ołówki o różnej twardości, nożyczki, gumkę do mazania, temperówkę oraz linijkę. W zależności od wieku może się także przydać zestaw geometryczny czy kalkulator.

Po trzecie – zeszyty

Zeszyty są niezbędne niezależnie od tego, jaką klasę nasze dziecko rozpoczyna. Istotną kwestią jest tutaj ich typ – najmłodsi najczęściej potrzebują zeszytów 16-kartkowych w podwójną linię i kartkę, a starsze dzieci używają najczęściej grubszych zeszytów w kratkę. Dodatkowo możemy zaopatrzyć dziecko w kolorowe lub tematyczne okładki.

Po czwarte – artykuły do zajęć plastycznych

Zajęcia plastyczne wymagają specjalnego przygotowania. Obejmuje ono kilka elementów, które mogą przydać się także dziecku w domu, np. do rozwijania własnych pasji. Za najważniejsze rzeczy uznaje się wysokiej jakości kredki ołówkowe lub świecowe, a także farby plakatowe. Do nich świetnie sprawdza się różnej grubości pędzle. Nie zapominajmy także o bloku rysunkowym, technicznym i kolorowym.

Po piąte – strój na WF

Wychowanie fizyczne to ważny aspekt edukacji, gdyż pozwala dziecku na rozwój fizyczny. Stanowi także dobrą przerwę między kolejnymi lekcjami. W trakcie zakupów nie można zatem zapomnieć o ubraniu na WF, które obejmuje wygodny strój sportowy oraz buty. Powinny one mieć niebrudząca powierzchnię. Ważnym elementem jest także worek na obuwie lub na cały strój.

Po szóste – śniadaniówka i bidon

Noszenie kanapek w plecaku w samej foliówce nie jest najlepszym pomysłem. Może tutaj dojść to zmiażdżenia kanapki wraz z zabrudzeniem książek. Właśnie dlatego warto zainwestować w praktyczne, plastikowe pudełko, czyli tzw. śniadaniówkę. Dobrą opcją jest także bidon na wodę.

Po siódme – książki

Na końcu naszej listy znajdują się najważniejsze elementy szkolnej wyprawki, czyli książki. Ich zakup powinien być zgodny z listą podręczników oraz zeszytów ćwiczeń, które wystawia szkoła. Możemy je zakupić w księgarni lub zakupić od starszych dzieci używane podręczniki. Opcja ta z pewnością jest tańsza.

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka w wieku szkolnym?

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć miejsca do nauki. Oznacza to, że warto zainwestować w dobre biurko. Powinno ono być odpowiednio szerokie wyposażone w szuflady lub szafki. W ten sposób dziecko może trzymać wszystkie niezbędne książki oraz akcesoria przy sobie. Kolejnym punktem jest ergonomiczny fotel, który zadba o wciąż rozwijający się kręgosłup dziecka. Nie zapominajmy także o lampce na biurko oraz dodatkowym regale – pomieści on wszystkie książki wraz z niezbędnymi. Jednak w trosce o właściwą edukację naszego dziecka nie zapominajmy także o komfortowym łóżko. Gwarantuje ono zdrowy sen, który umożliwia prawidłową regenerację ciała czy umysłu. Oznacza to, że po ciężkim szkolnym dniu pociecha może odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień! W tym celu warto postawić na wysokiej jakości materac do spania, taki jak np. Hilding Funky przeznaczony dla młodzieży. Wyjątkowe modele znajdziemy także na https://hilding.pl/, dzięki czemu zagwarantujemy swojemu dziecku komfortowy i zdrowy wypoczynek!

Zbliża się koniec wakacji. Jest to czas przygotowań do szkoły, o której dzieci jeszcze nie myślą. Jako rodzice powinniśmy zgłębiać temat i być przygotowanym zarówno na skompletowanie wyprawki dla pierwszoklasisty, jak i nastolatka idącego do szkoły średniej.