Czy odczuwasz czasami suchość w ustach? Ta dolegliwość może mieć bardzo różne przyczyny i znacząco wpływać na komfort Twojego codziennego życia. Warto zwrócić uwagę na przyczyny suchości w ustach oraz poznać sposoby, aby ją zwalczyć. W tym artykule dowiesz się, z jakiego powodu możesz odczuwać suchość w jamie ustnej, jakie są objawy i skutki oraz jak sobie z nią radzić. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie są najczęstsze przyczyny suchości w jamie ustnej?

Suchość w ustach można odczuwać z wielu powodów. Jednym z nich jest zmniejszenie wydzielania śliny. Innym powodem może być znaczne odwodnienie organizmu, kiedy człowiek jest chory i cierpi z powodu biegunki lub wymiotów. Osoby w starszym wieku są bardziej narażone na odczuwanie suchości w jamie ustnej, ponieważ wraz z wiekiem odczuwają one zmniejszone pragnienie, co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Również niehigieniczny tryb życia może przyczynić się do kserostomii. Mamy tutaj na myśli korzystanie z używek oraz stresujący styl życia. Uczucie suchości w ustach może być również spowodowane zażywaniem niektórych leków, które w swoim składzie mają substancje wpływające na zmniejszenie wydzielania śliny. Są to na przykład leki antyhistaminowe, moczopędne czy cytostatyki stosowane w leczeniu onkologicznym. Sama suchość w ustach może być objawem innych chorób, np. schorzeń reumatycznych, zespołu Sjörgena, niedoczynności tarczycy, czy niedoborów różnych witamin i żelaza. Dlatego też tak ważne jest, aby zwracać uwagę na zmniejszoną ilość wydzielanej śliny i w razie potrzeby udać się z tym problemem do lekarza.

Suchość w ustach – objawy

Suchość w ustach - przyczyny, objawy i jak to zwalczyć?Suchość w jamie ustnej inaczej nazwać można kserostomią. Jest to dość nieprzyjemna dolegliwość, która najczęściej objawia się zmniejszoną produkcją śliny przez ślinianki w naszej jamie ustnej. Uczucie suchości ma najczęściej charakter subiektywny, więc każdy może odczuwać go w inny sposób, natomiast pewne jest to, że ta dolegliwość pojawia się od czasu do czasu. Jakie są objawy kserostomii? Po pierwsze człowiek cierpiący z powodu suchości w jamie ustnej może czuć pieczenie języka, a jego wargi mogą być spierzchnięte i popękane. Kolejnym objawem może być znaczna suchość w gardle oraz chrypka. Może pojawić się również biała i sucha błona śluzowa w jamie ustnej oraz trudności podczas formowania kęsów pokarmu. W nieco trudniejszych przypadkach mogą pojawić się również zaburzenia połykania, utrudnienia związane z mową oraz trudności z prawidłowym odczuwaniem smaku.

Jakie mogą być skutki nieleczonej kserostomii?

Kserostomia to przede wszystkim nieprzyjemne uczucie suchości w ustach, ale również wiele innych objawów, które nieleczone mogą doprowadzić do jeszcze innych schorzeń. Jest to przede wszystkim większa podatność jamy ustnej na infekcje grzybicze, np. kandydozę. Oprócz tego dużo częściej mogą pojawiać się afty, owrzodzenia oraz stany zapalne dziąseł. Osoby cierpiące z powodu kserostomii mogą również obserwować u siebie zwiększone odkładanie płytki nazębnej oraz podwyższone ryzyko rozwoju próchnicy. Spowodowane jest zmniejszoną ilością wydzielanej śliny, która odpowiedzialna jest za neutralizowanie kwasów bakteryjnych i pokarmowych. Innymi, ale również bardzo nieprzyjemnymi skutkami nieleczonej kserostomii może być nieprzyjemny zapach z ust oraz zaczerwieniony i popękany język.

Jak leczyć suchość w ustach?

Na szczęście istnieje wiele różnych preparatów i leków, które mogą być wsparciem w leczeniu suchości w jamie ustnej. Oto niektóre z nich:

  • żele zastępujące ślinę – działają one jak naturalna ślina. Dzięki takim żelom jama ustna jest odpowiednio nawilżona, a dodatkowo człowiek nie ma problemów z żuciem czy połykaniem. Inną możliwą pomocą mogą być żele nawilżające, które oprócz nawilżania, łagodzą podrażnienia i zapobiegają infekcjom,
  • żele przeciwzapalne i łagodzące – sprawdzają się one w stanach zapalnych dziąseł. Możesz wybrać preparat zawierający ozonowaną oliwę z oliwek i colostrum lub żel z kwasem hialuronowym,
  • spray na suchość w jamie ustnej – przynoszą one bardzo dużą ulgę osobom chorującym na kserostomię. Spraye są poręczne i łatwe w użyciu, można je mieć zawsze przy sobie oraz stosować wtedy, kiedy pojawi się w ustach dyskomfort związany z suchością. Niektóre z tych preparatów zawierają w swoim składzie również substancje bakteriobójcze, które pomagają utrzymać w jamie ustnej odpowiednią higienę. Pamiętaj koniecznie, że takie spraye nie zastąpią regularnej i dokładnej pielęgnacji oraz higieny jamy ustnej, a jedynie stanowią dobre uzupełnienie w walce z kserostomią,
  • tabletki do ssania – w wielu aptekach dostępne są również tabletki do ssania, które mają za zadanie stymulować produkcję śliny i pomagać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia w jamie ustnej.

Domowe sposoby na kserostomię!

Jeśli Twoje ślinianki nie pracują prawidłowo, to możesz również spróbować domowych sposobów na poprawę nawilżenia w jamie ustnej. Po pierwsze nie zapominaj o częstym piciu wody w ciągu dnia. Twój organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, które pozwoli Ci również utrzymać higienę w jamie ustnej, usuwając z zębów oraz języka bakterie. Innym domowym sposobem na kserostomię jest stosowanie płukanek z siemienia lnianego. Taka mieszanka przyniesie Ci ulgę w suchości jamy ustnej oraz pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia śluzówek. Jeszcze inną możliwością jest ssanie cukierków o smaku miętowym, cytrynowym lub cynamonowym. Kwaśny lub inny, ale intensywny smak pokarmu dobrze pobudza wydzielanie śliny. Cukierki te nie powinny zawierać cukru. Możesz również żuć gumę bezcukrową po zjedzeniu danego posiłku. Koniecznie unikaj oddychania przez usta, ponieważ może to tylko prowadzić do dodatkowego wysuszenia jamy ustnej. Koniecznie zaopatrz się również w nawilżacz powietrza, który pomoże Ci złagodzić objawy suchości w buzi, zwłaszcza podczas snu.

Podczas różnych chorób i schorzeń warto zadbać również o swój optymalny sen, który pomaga regenerować się całemu organizmowi. Świetnej jakości materac, który wspomoże Twój sen, możesz kupić tutaj abcsnu.pl. ABCsnu to producent naprawdę dużej ilości artykułów sypialnianych, które wyróżniają się na tle innych swoją doskonałą jakością. Nowy materac możesz kupić również stacjonarnie. Znajdziesz je w wybranych sklepach oferujących tego rodzaju produkty w mieście Głogów. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Jak dbać o materac?