Regularne mycie skóry głowy to jedna z najważniejszych kwestii dla zdrowia i dobrej kondycji włosów. Jednak abyśmy faktycznie mogli cieszyć się piękną i lśniącą fryzurą, nie bez znaczenia pozostaje to, w jaki sposób myjemy swoją skórę głowy. Okazuje się bowiem, że wielu z nas popełnia niestety całą masę błędów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie włosów i po prostu je niszczyć. W tym artykule przedstawiamy zatem 10 najważniejszych zasad dotyczących mycia skóry głowy, dzięki którym najlepiej zadbamy o kondycję swoich włosów.

Regularność mycia

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę już na samą regularność mycia włosów. Pamiętajmy, że powinna ona zależeć od naszych potrzeb, a nie od tego, jak sugerują to inne osoby z naszego otoczenia. To, że ktoś inny myje głowę raz na tydzień, nie oznacza, że nasz harmonogram mycia również musi tak wyglądać. Jeśli Twoje włosy szybko się przetłuszczają i wymagają codziennej pielęgnacji, nie ma w tym nic złego! Nie przetrzymuj tłustych włosów, skoro wyraźnie widać, że potrzebują one częstego mycia.

Szampon dostosowany do potrzeb skóry głowy i włosów

Kolejnym istotnym elementem jest to, jakich produktów do mycia głowy używamy. Szampon powinien bowiem być dostosowany do potrzeb włosów i skalpu. Jeżeli zmagamy się z suchą skórą i łupieżem, konieczne jest odpowiednie nawilżenie, a tym samym należy stosować szampon nawilżający. Z kolei osoby o cienkich włosach i wrażliwej skórze głowy powinny stosować delikatne preparaty, nieobciążające skalpu i struktury włosa.

Jak myć skórę głowy? 10 najważniejszych zasad!Rozcieńcz szampon

Niewiele osób wie także, że przed nałożeniem szamponu na włosy, należy go najpierw rozcieńczyć wodą. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ szampony posiadają zazwyczaj wysokie stężenie, które może mocno obciążyć skórę głowy, a wtenczas efekt mycia będzie odwrotny do zamierzonego.

Pamiętaj o myciu podwójnym

Kolejnym błędem, którego wiele osób nadal nie jest świadomych, jest brak podwójnego mycia głowy. Pojedyncze mycie nie jest w stanie dokładnie oczyścić skóry i włosów, przez co możemy mieć właśnie problem z łupieżem i szybkim przetłuszczaniem. Pierwsze podejście usuwa jedynie powierzchniowe zanieczyszczenia, a drugie jest w stanie dopiero dotrzeć głębiej, usuwając resztki brudu i nadmiar sebum.

Rozczesuj włosy przed myciem!

Ważnym aspektem dotyczącym pielęgnacji włosów jest również ich rozczesywanie przed samym myciem. Dzięki temu minimalizujemy pojawianie się kołtunów i zjawisko plątania w czasie mycia, a tym samym unikamy niszczenia włosów. Ostrożność muszą jednak zachować osoby z kręconymi włosami. Ich rozczesywanie najlepiej przeprowadzać, gdy są nawilżone, np. odżywką.

Wykonuj delikatny masaż

Podczas mycia skóry głowy istotne jest także wykonywanie delikatnego masażu, aby szampon mógł dobrze zadziałać i oczyścić skórę. Masaż pobudza również krążenie krwi, które właśnie przyczynia się do lepszego zaopatrzenia skóry w składniki odżywcze, a ponadto wspomaga zdrowy wzrost włosów.

Warto też jednak wiedzieć, że za dobrą kondycją włosów i ich szybkim wzrostem stoi także zdrowy sen. Dlatego koniecznie zaopatrz się w wygodny materac 80×200 cm, który dostaniesz m.in. w sklepie stacjonarnym w Głogów. Dobór odpowiedniego podłoża do wypoczynku pozwoli Ci cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowszymi włosami!

Stosuj odpowiednią temperaturę wody

Nie bez znaczenia pozostaje także to, jak bardzo ciepłą wodą myjemy swoje włosy. Osoby, które za jednym razem biorą prysznic i myją skórę głowy, często stosują naprawdę wysoką temperaturę wody, a ta ma niekorzystny wpływ na strukturę włosa. Dlatego też zaleca się osobne mycie włosów, dzięki któremu lepiej kontrolujemy temperaturę wody. Nie powinna być ona zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Wybierajmy letnią wodę, która nie podrażnia, a delikatnie oczyszcza skórę głowy.

Unikaj silnego pocierania

Choć podczas mycia powinniśmy wykonywać masaż skalpu, to jednak starajmy się unikać gwałtownych ruchów i silnego pocierania włosów, w szczególności już po wyjściu spod prysznica. Mokre włosy należy delikatnie odsączyć, najlepiej papierowym ręcznikiem. Wycieranie włosów szorstkim ręcznikiem zdecydowanie jest tutaj niewskazane. Takie działanie może je nie tylko niszczyć, ale także przyczynić się do ich większego wypadania.

Nie pomijaj odżywki na włosy!

Mamy z kolei nadzieję, że już nikomu nie musimy przypominać o stosowaniu odżywki na włosy od razu po ich umyciu. Jest to produkt, który pielęgnuje strukturę włosa, nawilżając go i zaopatrując w cenne wartości odżywcze. Dzięki stosowaniu odżywki włosy pozostają gładkie, lśniące i dobrze odżywione.

Dokładnie dopłukuj włosy

Na koniec nie powinniśmy zapominać również o dokładnym spłukiwaniu wszystkich produktów pielęgnacyjnych z włosów. Każdorazowo należy się upewnić, że szampon oraz odżywka zostały dobrze spłukane, dzięki czemu zapobiegniemy powstawaniu łupieżu, podrażnień lub szybszemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Niedokładnie spłukanie włosów może też być wynikiem utrzymywania się na ich powierzchni nieestetycznego filmu, przez który będą wyglądały one na nieświeże i niedomyte.

Jak się więc okazuje, do kwestii mycia skóry głowy powinniśmy podchodzić z niezwykłą starannością i dbałością. Natomiast powyższe zasady pozwolą nam zachować piękne i zdrowe włosy, pozbawione łupieżu czy rozdwojonych końcówek. Warto więc ich przestrzegać, aby móc cieszyć się lśniącą fryzurą.

Przeczytaj także: Łóżka metalowe