Utrzymanie porządku w pokoju naszych pociech to często nie lada wyzwanie. Najmłodsi zdają się nie dbać o ład i czystość, dlatego jako dorośli musimy uczyć ich dbania o swoją, a także wspólną przestrzeń wolną od nieczystości. Jak więc zapewnić stałą czystość w sypialni dziecka?

Zadbaj o praktyczne rozwiązania

Absolutną podstawą będzie rezygnacja z wszelkiego rodzaju dywanów w dziecięcej sypialni. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najmłodsi są bardzo energiczni. W związku z tym, bieganie z napojami po całym domu to widok, który nikogo nie dziwi. Każdy z nas doskonale potrafi przewidzieć opcjonalny skutek takiej zabawy. Chwila nieuwagi, a kolorowy, klejący się napój wyląduje na nowo zakupionym dywanie. Aby zapobiec tego typu problemom i nie męczyć się później z usunięciem uporczywej plamy, warto dwa razy przemyśleć decyzję o zakupie dywanu. Kolejnym rozwiązaniem, które sprawi, że zadbamy o porządek w pokoju naszych pociech, a jednocześnie oszczędzimy sobie czas i nerwy, będzie prześcieradło wodoodporne. Dzięki niemu, nie będziemy musieli się martwić o nowo powstałe plamy czy przemakanie. Warto także rozważyć zakup pokrowca na materac, który będzie stanowił dodatkową warstwę ochronną nie tylko przed cieczami, ale także innymi zabrudzeniami.

Nie zapomnij o wygodzie

Ochrona przed bałaganem w dziecięcej sypialniChęć utrzymania porządku w dziecięcym pokoju może skutecznie przysłonić aspekt komfortu, który przecież jest nieodzownym elementem każdej sypialni. W związku z tym zadbaj o to, aby Twoje dziecko mogło się po prostu dobrze wyspać. A do tego niezbędny będzie wygodny materac, odpowiednio dobrany dla Twojej pociechy. Każda sylwetka jest inna, a ciało potrzebuje różnego stopnia twardości. Nie decyduj się więc na przekazanie młodszemu dziecku materaca po jego starszym rodzeństwie. Taki krok może spowodować, że smyk nie będzie czerpał przyjemności ze snu. A to może doprowadzić do zakłócenia wypoczynku poprzez częste wybudzanie się. Aby dziecko mogło w pełni się zrelaksować i odbyć zdrowy sen, postaw na tekstylia z naturalnych materiałów, takie jak kołdra puchowa dziecięca, która dostarczy maluchowi dużo ciepła w zimę, a w upalne lato wystarczająco schłodzi jego ciało.

Jak zapanować nad chaosem dziecięcego pokoju?

Dla chcącego nic trudnego. Wbrew pozorom bałagan, który generują dzieci nie jest czymś, czego dorośli nie są w stanie okrzesać. Aby zapanować nad nieporządkiem, dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie systemu przechowywania. Do tego celu możesz wykorzystać plastikowe lub kartonowe pudełka lub kosze wiklinowe. W takich pojemnikach możesz przechowywać przeróżne przedmioty, które służą dziecku do zabawy. Pogrupuj zabawki na kategorie i na każdy pojemnik naklej odpowiednią naklejkę, która ułatwi Twojemu dziecku organizację swoich drobiazgów. Ustal z maluchem, że po każdej zabawie, powinien chować rzeczy do pudełek w taki sposób, aby nie pozostawić pomieszczenie schludnym i gotowym na wypoczynek.

Wydziel przestrzeń do twórczej zabawy

Jeśli Twoje dziecko uwielbia malować lub zajmuje się robótkami ręcznymi, zainwestuj w duże biurko z szerokim blatem, przy którym najmłodszy członek rodziny będzie mógł realizować swoje pasje. Wyznaczając przestrzeń do kreatywnego działania, sprawisz, że dziecko będzie skłonne do utrzymania ładu w swoim pokoju. Zadbaj o to, aby wyznaczone do zabawy miejsce posiadało wygodny fotel oraz odpowiednie szufladki i organizatory, w których malec będzie mógł przechowywać swoje zabawki oraz przybory. Takie miejsce będzie także praktyczne, ponieważ dziecko może wykorzystywać je zarówno do zabawy, jak i do nauki.

Zabawkowy remanent

Kolejnym krokiem do utrzymania czystości i ładu w dziecięcym pokoju będzie przyjrzenie się dzieciom, kiedy się bawią. W ten sposób zorientujesz się, których zabawek i przedmiotów Twoja pociecha już dłużej nie wykorzystuje do rozrywki. Zbierz nieużywane rzeczy, złóż w pojemniku po czym schowaj do szafy, sprzedaj lub oddaj znajomym. W miejsce starych zabawek, zaproponuj dziecku nowe. W ten sposób zyskasz więcej miejsca i ograniczysz nieporządek.

Utrzymanie ładu w dziecięcym pokoju potrafi stanowić prawdziwe wyzwanie. Nie jest to jednak niemożliwe. Wystarczy odrobina pomysłu oraz chęci, a na pewno uda się zapanować nad nieporządkiem.