Bez znaczenia, czy spędzasz osiem godzin dziennie przed komputerem czy też pracujesz fizycznie – prędzej czy później może Cię dopaść bardzo często występująca dolegliwość, czyli ból kręgosłupa. Praktycznie niemożliwe jest to, aby przez cały dzień kontrolować, czy pozycja ciała jest odpowiednia, ponieważ w takich sytuacjach liczy się głównie to, aby było wygodnie. Warto więc zadbać o swój kręgosłup podczas nocnego wypoczynku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie to proste – zazwyczaj nowy, odpowiednio dobrany materac jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Zacznijmy od tego, jak w ogóle rozpoznać, że bóle pleców wynikają z nieprawidłowego podłoża do spania. Najprościej mówiąc, dolegliwości tego typu cechują się tym, że pojawiają się zaraz po przebudzeniu. Nie należy jednak ignorować bólów pojawiających się w innej części dnia – w każdej sytuacji wymiana materaca może okazać się zbawienna. Aby wybrać odpowiedni materac dla osoby z bólem kręgosłupa, musisz na początku wiedzieć o najważniejszych parametrach, na które trzeba zwracać szczególną uwagę. W tej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek – samo to potrafi być niemałym wyzwaniem i może wymagać konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bóle znacząco nasilają się wtedy, gdy nocny wypoczynek odbywa się na zbyt twardym lub zbyt miękkim podłożu. Przyczyna może leżeć również w materacu, który jest po prostu słabej jakości – wysłużony, kilkunastoletni wyrób już nie spełnia takich funkcji jak kiedyś, a liczne odkształcenia powodują zapadanie się ciała i przyczyniają się do odpoczywania w nieprawidłowej pozycji. Najważniejsze jest to, aby produkt dopasowywał się do kształtu ciała i zmniejszał napięcia mięśniowe – takie właściwości są zapewnione dzięki zastosowaniu siedmiu stref twardości.

Waga i wzrost również mają znaczenie

Materace dla osoby z bólem kręgosłupa - jakie powinny mieć cechy?Warto pamiętać o tym, że dolegliwości bólowe nie powinny być jedynym kryterium branym pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego materaca. W dalszym ciągu jednym z najważniejszych parametrów pozostaje waga, a zaraz za nią wzrost. Wiadome jest, że materac o jednej twardości nie zapewni wymaganego komfortu osobie ważącej 50 kg, jak i tej o wadze przekraczającej 100 kg. Twardość jest co prawda odczuciem subiektywnym, ale zbyt twarde podłoże powoduje niezdrowy nacisk na miednicę i ramiona, a zbyt miękkie sprawia, że ciało zapada się i jest nieprawidłowo podparte. Jeśli chodzi o wypełnienie, nie ma jednego, które jest najbardziej polecane – zależy to w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Najlepsze modele dla osób z bólem kręgosłupa

Ilość informacji i dostępnych produktów może być mimo wszystko bardzo przytłaczająca. Aby nieco ułatwić ten trudny wybór, przedstawiamy kilka modeli od znanego producenta, które z idealnie sprawdzą się w sypialni u osób cierpiących z powodu bólu kręgosłupa.

  • Hilding Flamenco to propozycja zbudowana na bazie drobnych sprężyn multipocket. Ich wielkość i działanie sprawiają, że podłoże idealnie dopasowuje się do ciała użytkownika, a jednocześnie zapewnia stabilne podparcie dla nadwyrężonego kręgosłupa. Zastosowanie pianki wysokoelastycznej i lateksu jeszcze bardziej wpływa na poziom odczuwanego komfortu.
  • Hilding Makarena jest z kolei modelem, który zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Również został zbudowany na bazie sprężyn multipocket, ale połączenie ich z pianką termoelastyczną oraz pianką FlexiFoam sprawiło, że produkt został doceniony przez ekspertów z całego świata. Materac uzyskał status wyrobu medycznego w klasie pierwszej oraz został wyróżniony certyfikatem jakości AEH oraz Oeko-Tex Standard 100.
  • Hilding Lambada również zdecydowanie zasługuje na swoje pięć minut. W jego wnętrzu znajdują się sprężyny kieszeniowe, które zapewniają wspaniałą elastyczność punktową, a zastosowanie maty kokosowej chroni materac przed gromadzeniem się roztoczy.

Warto zainwestować w porządny produkt od znanego producenta i dbać o kondycję swojego kręgosłupa od samego początku. Nawet tak pozornie błahe działanie jak wymiana materaca może być pierwszym krokiem do utrzymania pleców w dobrej kondycji przez bardzo długie lata.