Brak apetytu u dziecka to częsty problem wielu rodziców. Nierzadko zdarza się, że dzieci wybrzydzają w kwestii jedzenia, marudzą i nie mają ochoty spożyć posiłku, który akurat dla nich przygotowaliśmy. W takich sytuacjach pozostajemy bezradni, nie wiedząc, jak skłonić swoją pociechę do zjedzenia śniadania, obiadu czy kolacji. Odmowa jedzenia budzi u nas frustrację, lecz jednocześnie zaczynamy martwić się o zdrowie dziecka. W tym artykule omawiamy więc wskazówki, które mogą pomóc zmienić postawę niejadka.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto spróbować zrozumieć, dlaczego dziecko nie chce jeść. Problemy z apetytem głównie pojawiają się w momencie, w którym pociecha wychodzi z okresu niemowlęcego. Wówczas jej zapotrzebowanie na Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? Jaką postawę przyjąć?składniki odżywcze znacznie spada. Najczęściej jest to sytuacja przejściowa, która nie powinna wywoływać innych niepokojących zmian. Jeżeli maluch nadal się prawidłowo rozwija, stawia na sporą aktywność i cieszy się dobrym samopoczuciem, powinniśmy po prostu uzbroić się w cierpliwość. Co jednak gdy brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas? Przyczyny niechęci do jedzenia mogą być różne, zaczynając od problemów zdrowotnych, a kończąc na złych nawykach rodziców, np. oferowaniu przekąsek między większymi posiłkami. Musimy też pamiętać o tym, że dzieci szybko się nudzą, dlatego powtarzalne dania mogą je zniechęcić do jedzenia. Warto obserwować malucha, poznając jego ulubione smaki i zwracając też uwagę na wielkość podawanych dla niego posiłków.

Podawaj posiłki o stałych porach

Główna zasada mówi: dziecku należy oferować mniejsze porcje posiłków, lecz częściej niż osobie dorosłej. Jako rodzice powinniśmy pilnować stałych godzin podawania jedzenia. Ta praktyka ma przede wszystkim wyrobić w dziecku zdrowy nawyk, a także sprawić, że o konkretnej porze będzie odczuwać głód, chętnie spożywając przygotowany przez nas posiłek. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, w którym proponuje maluchowi różne, najczęściej słodkie, przekąski między głównymi godzinami żywienia. Nic więc dziwnego, że dziecko nie jest później skore do zjedzenia obiadu czy kolacji. Słodycze są też dla niego o wiele smaczniejsze, dlatego za wszelką cenę będzie wywierało na rodzicu presję, aby dostać kolejną porcję ulubionych łakoci. Pamiętajmy, że jako rodzice powinniśmy dawać dobry przykład swojemu dziecku. Musimy nauczyć się odmawiać i zachęcać malucha do jedzenia zdrowego obiadu w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

Nie zmuszaj, ale oferuj wybór

Kolejna zasada żywienia dziecka mówi o tym, że rodzic podaje jedzenie, a maluch sam decyduje, ile skonsumuje z tego, co znajduje się na talerzu. Przede wszystkim nie możemy zmuszać dziecka ani też oferować nagród czy stosować kar. Jedzenie ma być przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Kiedy obiecujemy dziecku, że po zjedzonym obiedzie będzie mogło obejrzeć bajkę, nie skupia się ono na korzyściach płynących ze spożycia danego posiłku, lecz na złożonej przez nas obietnicy. Aby zachęcić malucha do jedzenia, możemy również dać mu możliwość wyboru. Niech samo zdecyduje, czy woli zjeść ogórka czy np. marchewkę. Taka praktyka zapewnia mu poczucie kontroli i ma także bardzo dobry wpływ na rozwój psychiczny dziecka. W przypadku jednak gdy nie reaguje na żadne z oferowanych przez nas rozwiązań, starajmy się zachować spokój. Nie proponujmy w zamian słodkości czy innych przekąsek – kiedy dziecko zgłodnieje, w końcu sięgnie po to, co dla niego przygotowaliśmy.

Unikaj rozpraszaczy

Śniadanie, obiad czy kolacja to czas, w którym skupiamy się wyłącznie na tym, co posiadamy na talerzu. Warto tej postawy uczyć już od najmłodszych lat, rezygnując z oglądania telewizora i innych rozpraszaczy w czasie konsumowania posiłku. Świadome jedzenie to istotny element budowania zdrowych nawyków żywieniowych. Warto przy tym tłumaczyć dziecku, jak na zdrowie wpływają poszczególne składniki, jak ważną rolę odgrywają warzywa, owoce oraz pozostałe produkty spożywcze. W ten sposób możemy obudzić w maluchu ciekawość do jedzenia. Pamiętamy również o tym, aby go nie poganiać podczas spożywania posiłku. Nie można narzucać dziecku tempa, nawet jeśli jedzenie trwa pół godziny. Pozwólmy mu ze spokojem poznawać smaki oraz różne struktury. Eksploracja, szczególnie u małych dzieci, to ważny element prawidłowego rozwoju.

Preparaty z apteki na pobudzenie apetytu

Nierzadko bywa, że rodzice tracą cierpliwość i uciekają się do jakichkolwiek rozwiązań, które sprawiają, że dziecko w końcu je. Kiedy żadna z wymienionych wyżej metod się nie sprawdza, często rozważamy zakup preparatów aptecznych na pobudzenie apetytu. Jednak czy taka decyzja jest skuteczna i bezpieczna? Jak najbardziej, lecz pod warunkiem, że preparat zawiera naturalne składniki wspierające metabolizm. Zazwyczaj są to ekstrakty ziołowe, np. z kopru włoskiego, mięty pieprzowej czy anyżu. Korzystnie wpływają one na układ trawienny, pobudzają wydzielanie soków oraz uzupełniają niedobory, które mogą prowadzić do zmniejszonego poczucia łaknienia. Uważajmy jednak na specyfiki o nie do końca znanym nam składzie. Mimo wszystko wszelkie tego typu decyzje powinniśmy konsultować z pediatrą, aby uniknąć niepożądanych skutków zdrowotnych u dziecka.

Kiedy udać się z niejadkiem do lekarza?

Jeżeli sytuacja wyklucza skok rozwojowy u malucha oraz jego upór w jedzeniu, także warto rozważyć konsultację z lekarzem. Kiedy brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, a dziecko ewidentnie nie czuje się najlepiej, prawdopodobnie źródłem problemu są pewne dolegliwości zdrowotne. Uwagę rodzica w szczególności powinny przykuć takie objawy jak: osłabienie, utrata wagi, zwiększone pragnienie czy zaparcia i bóle brzucha. U niejadków niekiedy konieczna jest szersza diagnostyka, m.in. badanie krwi, kału oraz konsultacja z psychologiem bądź gastrologiem. Jeżeli odpowiednio szybko zareagujemy, uchronimy dziecko przed niedożywieniem, a tym samym zaburzeniami rozwojowymi.

Jako rodzice nie zapominajmy także o wyposażeniu łóżka dziecięcego w odpowiednie akcesoria. Kluczowym elementem jest tutaj wygodny materac np. od marki SleepMed: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-100×200/. Wysokiej jakości produkty znajdziemy również w salonach w Głogów. Jeśli chcesz natomiast dowiedzieć się więcej o materacach hybrydowych, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmiku:

Brak apetytu u dziecka to często przejściowy problem, który wymaga przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia. Kluczowe jest unikanie presji oraz stworzenie pozytywnej atmosfery przy posiłkach. Warto też pamiętać, że każde dziecko ma inne potrzeby i wymaga czasu, aby wypracować swoje nawyki żywieniowe. Zachowując odpowiednie podejście oraz promując zdrowe zwyczaje, możemy wkrótce osiągnąć sukces.