Piercing to jedna z najstarszych form modyfikacji ciała, która sięga głęboko w historię ludzkości. Od czasów starożytnych ludzie ozdabiali swoje ciała różnymi ozdobami, wyrażając swoją tożsamość, kulturę i przynależność. Dziś piercing to nie tylko wyraz indywidualności, ale także popularna forma samoekspresji i sztuki ciała, która przekracza granice kulturowe i społeczne. W jakim miejscu na ciele można go wykonać i czy każde z nich jest bezpieczne? Jak dbać o świeżo wykonany kolczyk? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego, jeśli interesuje Cię ten temat, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu!

Piercing – w jakim miejscu na ciele można go wykonać?

Wybór miejsca na piercing może być dla wielu osób niezwykle osobistym i znaczącym momentem. Od delikatnych kolczyków w uchu, przez bardziej odważne piercingi w nosie czy wargach, po ekscentryczne perforacje w różnych częściach ciała – możliwości są nieograniczone. Poniżej znajdziesz kilka najbardziej popularnych miejsc, w których można wykonać piercing!

 • Uszy – dziewczynki od najmłodszych lat mają przekłuwane płatki uszu. Dodatkowo w uchu można przekuć także samą małżowinę lub skrawek, czyli ten cypelek przy wejściu do ucha. Takie kolczyki mają oczywiście swoje nazwy i może to być helix, tragus, rook, conch, flat czy daith.
 • Twarz – twarz także jest bardzo popularnym miejscem na wykonanie różnych kolczyków. Możesz taką ozdobę mieć w płatku nosa, w chrząstce nosowej, w brwi, w górnej lub dolnej wardze, a nawet w policzkach. Czasami osoby decydują się przekuć miejsce pomiędzy brwiami.
 • Wnętrze ust – niektóre osoby decydują się na wykonanie kolczyka we wnętrzu ust. Mowa tutaj o przekłuciu wędzidełka, które łączy górną wargę z dziąsłami i ten rodzaj kolczyka nosi nazwę smiley, ponieważ widać go dopiero wtedy, kiedy dana osoba się uśmiechnie lub coś powie. Podobny kolczyk, ale w dolnej części ust nazywa się frowny, natomiast kolczyk w wędzidełku pod językiem to tongue web. Przekuć można także sam język.
 • Ciało – jeśli chodzi o ciało, to tutaj również jest kilka miejsc, które można ozdobić za pomocą kolczyków. Jest to między innymi pępek, skóra na mostku, czy biodrach. Niektóre osoby decydują się także na przekłucie skóry karku. Znacznie mniej popularne są kolczyki w dłoniach, które charakteryzują się tym, że są wbite w skórę.
 • Miejsca intymne – nie są to bardzo popularne miejsca na wykonanie kolczyka, jednak z całą pewnością znajdzie się kilka osób, które właśnie na takie ozdoby się zdecydują. Mowa tutaj o przekłuciu napletka, miejsc w okolicy łechtaczki, sutków czy na wzgórku łonowym.

Piercing - w jakim miejscu na ciele można go wykonać oraz jak o niego dbać?Przed wykonaniem piercingu bardzo ważne jest zasięgnięcie porady profesjonalnego piercera oraz dokładne zapoznanie się z możliwym ryzykiem i konsekwencjami związanymi z każdym konkretnym miejscem na ciele. Warto również zastanowić się nad higieną i pielęgnacją po przeprowadzeniu zabiegu, aby zapobiec infekcjom i przyspieszyć proces gojenia. O tym właśnie dowiesz się już za chwilę!

Jakie są najmniej bezpieczne miejsca na ciele, w których można zrobić sobie kolczyk?

Najmniej bezpieczne miejsca na ciele, w których można zrobić sobie kolczyk, to te, które są bardziej podatne na powikłania, trudniej się goją oraz są bardziej narażone na różne infekcje. Niektóre z tych miejsc mogą również prowadzić do uszkodzenia okolicznych tkanek lub nawet nerwów. Po pierwsze należy wyróżnić tutaj kolczyki na dłoniach, ponieważ ten obszar ciała jest szczególnie narażony na mechaniczne uszkodzenia, np. poprzez zahaczenie o coś kolczykiem. Dodatkowo dłonie mają styczność z dużą ilością bakterii, wirusów czy innych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do różnych infekcji. Także kolczyki w okolicach oczu, np. w brwi są dość niebezpiecznie, ponieważ mogą uszkodzić gałkę oczną, narażając nas na powstawanie blizn, pojawianie się infekcji czy nawet zagrozić naszemu wzrokowi. Oczywiście kolczyki w okolicach intymnych są także dość niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do częstych infekcji ze względu na wilgotne i ciepłe środowisko oraz obecność bakterii.

Jak dbać o świeży kolczyk?

Dbanie o świeży kolczyk jest kluczowe dla zapewnienia szybkiego i bezproblemowego zagojenia się rany oraz zminimalizowania ryzyka infekcji. O czym należy pamiętać?

 • Czystość – regularnie myj ręce mydłem i wodą, a zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz dotknąć kolczyka. Dzięki temu zapobiegniesz przenoszeniu bakterii na świeże rany.
 • Roztwór z soli fizjologicznej – możesz także systematycznie płukać kolczyk solą fizjologiczną, aby utrzymać to miejsce w czystości. Nie stosuj preparatów zawierających alkohol, ponieważ mogą one jedynie podrażnić skórę i opóźnić proces gojenia.
 • Unikanie manipulacji – nie dotykaj ani nie obracaj kolczyka, aby uniknąć wprowadzania bakterii i uszkadzania nowo powstałej tkanki.
 • Ograniczenie kontaktu – staraj się unikać kontaktu z substancjami drażniącymi, takimi jak kosmetyki, perfumy czy chemia do sprzątania domu. Mogą one bardzo podrażnić skórę wokół kolczyka, co nie będzie dla niej dobre.
 • Odpoczynek od basenu i sauny – unikaj pływania w basenie lub korzystania z sauny przez okres gojenia się kolczyka, aby zapobiec infekcjom ze względu na obecność chloru i innych substancji chemicznych.
 • Niezaburzony sen – staraj się spać tak, aby uniknąć ucisku na świeży kolczyk podczas snu, co może prowadzić do jego podrażnienia i opóźnić gojenie. Dobrej jakości sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza wtedy, kiedy organizm walczy, aby coś „naprawić” – w tym przypadku jest to nowa rana z kolczykiem. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o łóżkach, to przeczytaj koniecznie tej artykuł: Łóżka kontynentalne i ich rodzaje. Nowy materac możesz także kupić w jednym z kilku sklepów stacjonarnych znajdujących się w mieście Głogów. Tam z całą pewnością znajdziesz, to czego szukasz!

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność czy wydzielina z ran, natychmiast skonsultuj się z profesjonalnym piercerem lub lekarzem, ponieważ mogą to być objawy infekcji lub innych powikłań. Nie czekaj i już dziś zadbaj o dobre zagojenie się Twojego nowego kolczyka!