Marzysz o pięknych i zdrowych włosach, więc chwytasz się różnorodnych rozwiązań na poprawienie ich wyglądu? To wspaniale! Są jednak rzeczy, o których być może zapomniałeś lub, na które nie zwracasz uwagi, a mogą mieć one negatywny wpływ na zdrowie Twoich włosów. Takich błędów pielęgnacyjnych jest niestety mnóstwo, ale nie martw się. W tym artykule postaramy Ci się przybliżyć wszystkie błędy, które być może popełniasz w trakcie codziennej pielęgnacji.

Nieprawidłowe rozczesywanie włosów

Kto by pomyślał, że istnieje błędne rozczesywanie włosów? A jednak! Wielu z nas robi to w nieprawidłowy sposób, a tym samym niestety niszczy swoje włosy. Przede wszystkim nie powinniśmy rozczesywać mokrych włosów, gdyż mokre pasma są bardziej podatne na łamanie. Choć istnieją specjalne szczotki do czesania na mokro, to jednak najlepiej całkowicie zrezygnować z rozczesywania mokrych włosów. Poza tym powinniśmy pamiętać o tym, aby obchodzić się z włosami delikatnie. Gwałtowne ciągnięcia czy szarpanie są tutaj zdecydowanie niewskazane – mogą osłabić cebulki włosów i przyczynić się nawet do ich większego wypadania. Prawidłowa technika czesania polega na rozczesywaniu włosów, począwszy od końcówek, stopniowo przesuwając się w kierunku głowy. Jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwala rozplątać kołtuny i minimalizuje uszkodzenia struktury włosa. Co więcej, nie powinniśmy czesać włosów zbyt często, gdyż może to prowadzić do uszkodzeń i podrażnień skóry głowy. Nie bez znaczenia pozostaje także grzebień czy szczotka, których na co dzień używamy. Unikajmy zatem metalowych narzędzi, a wybierajmy raczej takie z naturalnym włosiem lub nylonowymi zakończeniami.

Błędy, które popełniasz podczas pielęgnacji włosówNadmierne stosowanie gorących narzędzi do stylizacji

Choć prostownice i lokówki to wspaniałe urządzenia, które pozwalają uzyskać wymarzoną fryzurę, to jednak ich nadmierne stosowanie może znacznie osłabiać włosy. Wysokie temperatury są zdecydowanie niekorzystne dla ich zdrowia, a w dłuższej perspektywie czasu powodują, że włosy stają się łamliwe i matowe. Powinniśmy zatem ograniczyć ich użytkowanie, a jeśli już sięgamy po prostownicę czy lokówkę, to pamiętajmy o termoochronie, która minimalizuje szkodliwe działanie wysokiej temperatury, Podczas suszenia włosów ciepłym powietrzem również warto korzystać ze specjalnych mgiełek czy olejków do termoochrony.

Pojedyncze mycie głowy

Myjesz głowę tylko jeden raz? To niestety kolejny błąd, który wielu z nas popełnia podczas pielęgnacji włosów. Okazuje się bowiem, że skórę głowy należy myć za każdym razem dwukrotnie, niezależnie od tego, jaki typ włosów posiadamy. Dlaczego jednak powinniśmy tak robić? Gdyż ta metoda zapewnia lepsze oczyszczenie skóry głowy i lepiej radzi sobie z suwaniem nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Pierwsze mycie pomaga pozbyć sie powierzchniowych zanieczyszczeń, a drugie bardziej koncentruje się na oczyszczeniu skóry i włosów. Podwójne mycie to także zwiększenie efektywności szamponu.

Zła aplikacja odżywki

Kolejnym znacznym błędem w pielęgnacji włosów jest złe obchodzenie się z odżywką. Już pomijając fakt, że wiele osób nieodpowiednio dopasowuje odżywkę do swojego typu włosów, to nakłada ją na włosy niedbale i spłukuje zaledwie po kilku sekundach. Wtenczas odżywka nie jest nawet w stanie zadziałać na włosy. Powinniśmy ją więc dokładnie aplikować, a wcześniej odsączyć włosy z nadmiaru wody. Starajmy się ją równomiernie rozprowadzić na całej długości włosów, jednak w taki sposób, aby nie nakładać jej na skórę głowy. Tak zaaplikowaną odżywkę powinniśmy trzymać kilka minut, aby mogła wniknąć w strukturę włosa. Na koniec nie zapomnijmy jej dokładnie spłukać, gdyż w przeciwnym razie zostawi tłustą powłokę na włosach. Zresztą tak samo powinniśmy postępować w przypadku szamponu. Jego niedokładne spłukanie może doprowadzić nawet do podrażnień skóry.

Agresywne wycieranie włosów w ręcznik

Stwierdziliśmy już, że czesanie mokrych włosów nie jest dla nich odpowiednie. Jak wygląda więc sprawa, jeśli chodzi o wycieranie mokrych włosów w ręcznik? Tutaj niestety również popełniamy duży błąd. Sam ruch tarcia i wycierania ma zły wpływ na kondycję włosów, a należy jeszcze uwzględnić to, że są one mokre. Po umyciu powinniśmy raczej delikatnie je odsączyć. Poza tym należy unikać szorstkich ręczników. Dla włosów lepszym rozwiązaniem będą gładkie materiały, np. bawełna. Istnieją też specjalne ręczniki do wycierania włosów, jednakże możemy tutaj posłużyć się nawet zwykłą bawełnianą koszulką.

Spanie w mokrych włosach

Skoro wycieranie i rozczesywanie mokrych włosów nie jest najlepszym pomysłem, to tym bardziej nieodpowiednie jest spanie w mokrych włosach. Są one narażone na zniszczenia, a podczas snu często wiercimy się w łóżku, a tym samym szorujemy włosami po poduszce. Poza tym wilgoć plus ciepło to idealne warunki do rozwoju bakterii. Okazuje się więc, że rano wcale nie wstajemy z czystą i suchą głową. Spanie w mokrych włosach może powodować też łupież i przetłuszczanie się skóry głowy. Jeśli więc myjemy wieczorem włosy, wysuszmy je suszarką lub pozwólmy im samodzielnie wyschnąć, a dopiero potem będziemy mogli położyć się do łóżka. Wiele osób nie poleca jednak pozostawiania włosów do samodzielnego wyschnięcia, gdyż takie rozwiązanie również stanowi doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Aczkolwiek zdania są tutaj nadal podzielone.

Natomiast podczas snu nie zapominajmy o wygodnym podłożu, które gwarantuje wysoką jakość wypoczynku. Wygodny materac to podstawa, bez której niemożliwe jest dobre wyposażenie łóżka. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200 z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiedni model.

Unikanie tych powszechnych błędów sprawi, że Twoje włosy na pewno staną się zdrowsze i piękniejsze. Trudno jednak wymienić wszystkie nieprawidłowości związane z pielęgnacją włosów. Pamiętajmy o tym, aby była ona po prostu dopasowana do naszych potrzeb i aby podchodzić do włosów z delikatnością.

Przeczytaj również:

  1. Dlaczego warto używać nakładki ochronnej na materac?
  2. Hotelowy luksus w Twojej sypialni
  3. Jaki materac dla osoby ze skoliozą?